Беба у Карловцима и даље мало упркос мерама за подстицај рађања

Током  2019. године у Карловцима се родило 66 беба, што је пет више него преклане, сазнајемо од патронажне сестре у карловачкој амбуланти Олгице Милишић.
1
Фото: С пријема близанаца претпрошле године, Ђ. Радивојевић

Интересантно је да је на свет дошао једнак број девојчица и дечака – 33. Међу њима је чак четири пара близанаца, што потврђује податак да је последњих година повећан број близаначких трудноћа и порођаја и у Карловцима. По подацима Патронажне службе, од 1999. до 2016. рођено је 12 парова близанца, а прошлогодишња четири доказују да се тај тренд наставља.

Но, забрињава чињеница да је број новрођенчади и даље мали. По речима Олгице Милишић, од 2010. године тај број се кретао између 60 и 90. Последње две године је нешто изнад доње границе, а Олгица Милишић каже да за сада ни број трудница о којима поседује податке да ће се породити у овој години, није охрабрујући.

– У нашој општини се свакој рођеној беби даје једнократна помоћ, што није случај у другим локалним самоуправама, уведена су и давања за близанце, али све то као да није довољан подстицај – каже Олгица Милишић. – Можда та давања треба повећати или увести неке нове мере подстицаја рађања. Поуздано знам да трудницама много значе предавања која су прошле године под покровитељством Општине организована у Карловцима. Било би добро да се та пракса настави и надам се да ће Општина успети и ове године тако нешто да обезбеди.

Сваку бебу која током ове године дође на свет, а чији родитељи имају пребивалиште у Сремским Карловцима, локална самопуправа дариваће с 20.000 динара. Реч је о једнократној новчаној помоћи за свако дете рођено у календарској години, такозваном родитељском додатку, који Општина исплаћује на основу Одлуке о финансијској подршци породици с децом, донетој ради подстицаја рађања у Карловцима. На 10.000 динара могу рачунати родитељи прворођене бебе у овој години, као и родитељи који добију близанце или тројке, с тим што се у поменутим случајевима исплаћује и родитељски додатак. Одлука предвиђа и даривање бебе која се роди 1. јануара, али ко оствари право на новогодишњи поклон, како је названо то новчано давање, не добија и једнократну помоћ за прворођенче       (новогодишња новчана помоћ).


Годишње и по две стотине нових становника

У првој половини 19. века у Карловцима се рађало у просеку 200 беба, што је далеко више него последњих деценија. Чак је 1833, 1837, 1838, 1844, 1855, 1856 и 1857. забележен позитиван природни прираштај, што значи да се родило више становника но што је умрло. Чињеница је да је тада смртност деце до десет година била велика, али подаци неумитно говоре да је наталитет био већи него сада. Број становника од почетка 19. века до прве деценије 20. кретао се између 3.559 и 6.342. Ту разлику и осцилације тадашњи демографи тумачили су исељавањем због слабог материјалног стања и лоших здравствених прилика. Од 1830 до 1850. у Карловцима је умрло 2.027 људи, међу којима и 800 деце до десет година.


Како сазнајемо од руководиоца општинског Одељења за друштвене делатности Наде Остојић Агбабе, износ помоћи, на основу те одлуке која предвиђа и новчане поклоне за ђаке прваке и ђаке генерације у Основној школи „23. октобар“ и Карловачкој гимназији, нису промењени у односу на прошлу годину. Она подсећа на то да право на финансијску подршку могу остварити суграђани који имају држављанство Србије и пребивалиште у Карловцима, док је уз захтев за помоћ када су у питању бебе, потребно приложити фото-копије личне карте и текућег рачуна мајке те изјаву да она непосредно брине о детету. Извод из матичне књиге рођених родитељи не треба да доносе јер се он прибавља службено.

Фото: Ђ. Радивојевић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести