Бесплатни курсеви програмирања у школи "IT Bootcamp"

Непрофитна и бесплатна школа “IT Bootcamp” позива кандидате да се пријаве на летњи циклус курсева.
1
Фото: Приватна архива

У понуди су курсеви: тестирање софтвера (QA), развој веб страница (Wordpress), основе програмирања (Јава) и агилни пројектни menayment у ИТ-ју. Они су намењени свим пунолетним грађанима, са трајним пребивалиштем на територији Србије, који немају формално предзнање или радно искуство из области информационих технологија. Обзиром да је Нови Сад ИТ град, свакако да многи грађани размишљају да своја знања допуне или се преоријентишу на ову област. 

Курсеви су фокусирани на практичну примену на послу и прилагођени су тржишним потребама, уз додатне припреме полазника за представљање компанијама, те су важни и за индивидуални успех, то јест за подизање продуктивности и могућности напредовања. 

– Потражња за ИТ знањима и вештинама константно се повећава, као и њихова разноврсност. ИТ индустрија у Србији евидентно расте, али је ограничена бројем квалификованих грађана који за сада не могу да испрате овај тренд. Појединци који нису ухватили овај талас током формалног образовања често немају прилику да се упуте у неопходна знања, или им је финансијска препрека за додатно школовање превисока. Да би премостили овај раскол на тржишту и помогли економском убрзању Србије, група донатора из дијаспоре је одлучила да отвори ИТ школу у сарадњи са “Фондацијом Ана и Владе Дивац”. Циљ школе је да пружи бесплатно знање популацији која није имала прилику за формално ИТ образовање – навела је за “Дневник” координаторка на пројекту „IT Bootcamp” Соња Слијепчевић.


Настава преко Zoom апликације

 Пријаве су у току и биће отворене до 14. јуна. Курсеви ће почети 25. јула и одржаваће се онлајн, преко Zoom апликације. Настава се одвија понедељком, уторком, четвртком и петком од 18 до 22 часова и присуство у наведеним терминима је обавезно.



Занимљива је чињеница да су часови у овој школи потпуно бесплатни, иако су курсеви овог типа често скупи и захтевају много уложеног времена.

–  Од оснивања школе 2018. године, сви наши курсеви су у потпуности бесплатни, јер нам је важно да кандидати добију прилику за образовање, без обзира на своје финансијске могућности. За сваки наш курс се, у просеку, пријави између 250 и 500 кандидата, од којих примамо 30 по курсу. Иза овог пројекта стоји група донатора који желе да помогну појединцима, а самим тим и нашој привреди, искључиво из филантропских побуда. Они исплативост пројекта мере према успеху полазника који након курса успеју да се запосле у ИТ сектору. До сада је 645 полазника добило шансу у преко 230 компанија, што чини око 1,5 одсто целокупног ИТ тржишта у Србији. Сматрамо да је то заиста значајан успех – наводи Соња Слијепчевић и додаје да се током трајања курса спроводи ригорозан процес селекције, на којем се првенствено вреднује мотивација, спремност на рад и способност брзог усвајања нових знања и вештина. 

– Када кандидати упишу курс, селекција се наставља кроз тестове знања, које спроводимо у просеку једном у две недеље и свакодневне обавезне домаће задатке. Курсеви трају имеђу 8 и 13 недеља (у зависности од изабраног курса) и прилагођени су тржишним потребама и практичном раду. За само 11 недеља, колико, на пример траје курс тестирање софтвера (ЉА), полазници имају чак 160 часова, на којима савладају основе мануелног и аутоматског тестирања, са знањем из програмског језика Јава и додатних алата. Курсеви су веома интезивни и прелази се велика количина градива за кратак период, што значи да сваки полазник који успешно заврши курс има довољну количину знања за праксу или посао на јуниорским позицијама у ИТ компанијама – рекла је Соња Слијепчевић.

И поред тога што је већина полазника „ИТ Bootcamp” пројекта пронашло своје место у ИТ тржишту, те да су плате у овом сектору високе, будући полазници треба да имају у виду да то није случај са почетницима, па је битно да немају нереална очекивања у погледу финансија.

– Искуства полазника су различита, али оно што можемо да кажемо будућим кандидатима јесте да не очекују да је преквалификација лака и да је упорност један од најважнијих фактора за успех. Од 1.060 полазника који су успешно завршили наше курсеве, 61одсто је добило праксу или посао. Процеси селекције су и даље у току, тако да очекујемо да ће резултати бити још бољи. Они, углавном, раде у домаћим ИТ компанијама, али и у иностраним компанијама, нарочито у агенцијама које нуде услуге израде веб страница, e-commerce компанијама и слично. За нас је значајна ствар што нас послодавци сада самостално контактирају, већ упознати са квалитетом наших кандидата. Уз то, неки од полазника који су стекли значајно искуство у компанијама сада предају на нашим курсевима, чиме се посебно поносимо –навела је координаторка Соња Слијепчевић.

А. Чегар

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести