Бесплатно праве визире за медицинаре

Међу онима који помажу медицинским радницима у борби против коронавируса су и појединци који су након проглашења ванредног стања одлучили да се уједине и почну да праве визире, односно провидне штитове који се израђују у 3Д штампи.
в
Фото: Приватна архива

Израђене штитове донирају медицинарима широм Србије. Најпре их је било 11, а у другој фази се њихов број значајно повећао, будући да су путем „Фејсбук” групе „Визионари Србије” позвали појединце и фирме да им се прикључе у изради визира или пак донацији материјала. Тренутно та група броји више од 3.500 чланова, који по израђеним моделима могу да праве пластичне држаче за визире и склапају их с провидним фолијама и донирају медицинарима.

У Новом Саду тим „Визионара” има 14 чланова, а како сазнајемо, након штампања, сви они код куће склапају визире, а поједини их и развозе по медицинским установама.

Тим „Визионара” из Новог Сада је до сада предао 374 визира, а сем медицинарима у граду, донирали смо их и здравственим установама у Руми, Беочину, Темерину, Бору, Сремској Каменици, Кикинди, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Инђији и Бачкој Паланци (Лука Ђурковић)

– Тим „Визионара” из Новог Сада је до сада предао 374 визира, а сем медицинарима у граду, донирали смо их и здравственим установама у Руми, Беочину, Темерину, Бору, Сремској Каменици, Кикинди, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Инђији и Бачкој Паланци – прича за „Дневник” Лука Ђурковић, један од момака који у новосадском тиму штампа рамове за визире и ставља фолије на њих. – До сада сам одштампао и предао 25 комада, а у припреми је још 20. Нисам до сад уручивао визире ни био с екипом кад су их донирали медицинарима, али чујем по коментарима да су презадовољни што таква иницијатива постоји код нас. Верујем да ни они сами не могу да нам опишу колико су захвални, али и ми смо захвални њима. Осећај да помажете некоме у овом тренутку је феноменалан!

Фото: Приватна архива

Визири, иначе, штите цело лице, а не само нос и уста као хирушке или памучне заштитне маске, па је њихова делотворност у заштити значајнија, а осим тога, они су и вишекратни, па лако могу да се пребришу дезинфекционим средством после сваког ношења. Састоје се од два пластична држача изађена у техници 3Д штампе, провидне фолије и ластиша.

– Само процес штампања на 3Д штампачу траје између два и три сата, а с прављењем модела траје и више, али ја никада нисам правио модел, већ смо само модификовали постојеће да бисмо скратили време штампања што је више могуће – објашњава Лука Ђурковић. – Сама штампа и није толико тешка јер већину посла обавља штампач, а ваше је само да припремите модел путем програма и пустите га у штампу. Међутим, ако модификујете постојећи модел, онда може бити мало теже и ту обично долази до грешака док све не припремите како треба. То је за све вероватно најнервознији моменат, из искуства кажем, јер таман мислите да је све како треба, а онда опет дође до грешке, па све морате из почетка.

Наш саговорник наводи да филаменте за пластичне делове визира није тешко набавити јер се могу наручити путем интернета или добити кроз донације путем „Фејсбук” групе „Визионари Србије”. Додаје да је мало теже набавити фолију, а да се ластиш може пронаћи у било којој позамантерији. За склапање тих провидних штитова потребан је лењир да би се одредиле мере на фолији, скалпел за сечење фолије на праву дужину и бушилица за рупе на фолији да би рам могао да се закачи за фолију.

В. Бијелић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести