Богатство с Фрушке горе одушевило Новосађане

Да вино треба познавати, како би се у њему истински уживало, доказало је десет еминентних винарија са Фрушке горе, изложивши своје сорте на манифестацији „Дани фрушкогорских вина“, која се претходна два дана одржавала у Студентском културном центру Новог Сада (СКЦНС) „Фабрика“.
vino.jpg
Фото: Дневник (Филип Бакић)

У интимној и опуштеној атмосфери Новосађани су имали прилику да, најпре дегустирају, а онда и уживају у различитим укусима сорти црног и белог вина. Кушао се мерлот, розе, шардоне, ризлинг и друга интернационална вина, али и аутохтоне сорте, специфичне за фрушкогорске винаре. 

Организатор из СКЦНС Немања Вуковић објаснио је за „Дневник“ да је жеља била да се Новосађанима приближи виногорје које се налази са друге стране Дунава, те да се на једном месту окупе најбољи винари из различитих делова Фрушке горе, са другачијим виђењима вина и његових сорти. 

"Оно што ову манифестацију разликује од од свих других које се тичу вина, јесте тај неки присни однос између публике и произвођача који смо овде успоставили, што је веома важно, јер на тај начин сви заинтересовани добијају директне одговоре на питања која их занимају", рекао је Вуковић, објашњавајући да је СКЦНС, као неко ко подржава различите културе, желео да и неговање културе вина буде део њихове делатности. Он додаје да се нада да ће људи овде схватити колико је богато фрушкогорско виногорје и колико тога имамо да понудимо сами себи. Фрушка гора као регија добија добре оцене и критике на регионалним и светским сајмовима вина, а ми на локалном нивоу не придајемо томе толики значај. 

Новосадској публици представиле су се винарије из Ирига, Мале Ремете, Ердевика, Сремских Карловаца, Сурдука, Черевића и Чортановаца. Једна од њих била је и винарија „Деурић“, на чијим се виноградима од 2008. године узгаја грожђе и то на обронцима Фрушке горе, на којима су, према речима представника те винарије Златка Живанића, засађени први чокоти на Балкану. 

"Винарија има 16 хектара сопствених винограда и производи вина искључиво из сопствених засада, а ми смо овде донели цео свој репертоар, да сви који дођу могу да пробају шта желе, јер код одабира вина треба водити рачуна да су укуси различити, па неко жели блаже, воћно а неко барикирано", казао је Живанић, додајући да свакоме препоручује да проба различите врсте, јер у вино треба дегустирати. 

Фото: Дневник (Филип Бакић)

Стручњаци говоре да је неопходно 3000 различитих боца вина пробати да би се изградио сопствени укус.

Комерцијалиста винарије „Ковачевић“ Александра Андрић показала нам је неке од њихових специфичних сорти, објашњавајући да та винарија преноси производњу вина већ четири генерације.

"Вино је постало део наслеђа, што и јесте наш циљ, јер желимо да проширимо винску културу, због чега радимо разне едукације", казала је наша саговорница, додајући да је ова манифестација одличан повод да се млади упознају са квалитетним пићима у којима треба уживати.

Марко Прело из Фрушкогорског винограда из Баноштора казао је да је та винарија прва на српском тржишту пласирала вино у стакленим боцама од две литре, те да су за ову прилику донели обе линије своје производње - „Фрушкаћ“ и „Квет“. 

"Винска култура у Србији још увек није толико заживела, мада има помака у односу на претходне године и надајмо се да ће сваки човек моћи да приушти себи да попије мало квалитетног вина уз оброк", казао је Прело, додајући да би управо овакве манифестације мањег обима могле људима приближити вино.

Међу посетиоцима је било највише младих, а један од њих био је и Холанђанин Ниек вен Хес, који нам је открио да је ових дана у посети пријатељима у Новом Саду, те да је на манифестацију дошао јер је, када је у прошлости живео у Србији, већ пробао вино с Фрушке горе и њиме био одушевљен. 

"Знам да се тамо производе сјајна вина па мислим да су манифестације попут ове сјајна прилика да се људи упознају са овим прелепим пићем, а чаша вина је увек опуштајућа", казао је тај младић, додајући да становници Холандије редовно конзумирају вино уз храну која добро „лежи“ уз то пиће. 

Угођај је употпунила музика 60-их, коју је уз акустичну гитару и усну хармонику изводио Горан Половина - Цури, али и мелодије руских романси које је изводио Дуо Номадико.

Тестирање у осам корака

Осим што су могли да дегустирају вина, посетиоци су током претходна два дана могли доста тога и да науче. Њих су о основама познавања вина и винске културе у петак кроз интересантну радионицу упознали представници ресторана „Пикник“. Они су на шаљив начин објаснили како тестирати вино у осам корака, те говорили о комбиновању тог пића с храном. Такође, јуче је одржана и панел дискусија на тему „Новостворене сорте винове лозе Пољопривредног факултета у Новом Саду“, на којој су говорили доц. др Дргослав Иванишевић са Пољопривредног факултета и проф. др Владимир Пушкаш са Технолошког факултета.

Четири врсте сира

Трапист са укусом босиљка, туцане паприке и сусама, али и војвођански зрели сир представљени су током маниестације „Дани фрушкогорских вина“. Према речима представника компаније „Фришки јазачки“, која је произвођач аутентичног сира са Фрушке горе,  Петра Радојчића, та намирница и вино јесу идеалан спој. Посетиоци су на њиховом штанду имали прилику да испробају квалитетне сиреве, чија се производња разликује од индустријске па је укус далеко богатији.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести