Буџет Новог Сада отворио врата инвестицијама

Одборници Скупштине Новог Сада усвојили су на јучерашњој седници градског парламента извештај о буџету за прошлу годину, којег је јуче градоначелник Милош Вучевић окарактерисао као најбољи буџет у претходних десет година.
1
Фото: Дневник/ Филип Бакић

Између осталог Скупштина је одобрила расписивање конкурса за директоре новосадске “Топлане”, “Стана” и “Тржнице”.

Традиционално градоначленик Вучевић обратио се новинарима пред јучерашње заседање.

- Остварени су никад већи рекорди. Буџет је прешао 30 милијарди динара. Такав завршни рачун смо могли да прижељкујемо претходних година, а сада смо га остварили. То је податак који показује снагу града. Расту нам текући приходи буџета. Све то указује на повећане инвестиције, више улагања, много више градилишта. Све то нам пружа могућност да много више инвестирамо у свим областима. На тај начин се стичу услови да обданишта буду потпуно бесплатна у граду. То нам ствара могућност да ћемо у ребалансу који је пред нама повећати број деце коју субвенционишемо у приватним вртићима. Затим, то нам ствара могућност да ни од једне капиталне инвестиције не одустанемо. Све ово је довело до бољег кредитног ретинга града – казао је Вучевић. 

Подсетио је на то да је прошла година била екстремно изазовна због ковида 19.

-Иако изузетно тешка година, по резултатима је најбоља и ми смо поносни. Велико хвала Новом Саду и привреди нашег града, Републици, Покрајини, свима који су помагали и онима који су инвестирали. Поносан сам што је актуелна политика сарадње, а не свађе која доноси плус за град – казао је Вучевић.  


Улагање у образовање, спорт…

На питање новинара где ће бити распоређено нешто више од две милијарде динара који ће бити пренети у овогодишњи буџет, Вучевић је појаснио да ће то бити пренето у области: образовања, спорта...

- Новац ће бити распоређен на проширење Средње медицинске школе, проширење Основне школе “Васа Стајић”, додатне радове на Исидориној гимназији, на школи “Иван Гундулић”. Планиран је и велики спортски центар у Футогу. Морамо помоћи Градском саобраћајном предузећу “Нови Сад”, “Спенсу”, затим око 200 милиона ће бити издвојено за Европску престоницу културе која нас очекује следеће године. Припремићемо паре за запослене у “Радосном детињству”. О свему ће више речи бити на ребалансу буџета – казао је Вучевић.

Даље је појаснио да ће ребаланс буџета бити између 15. и 20. маја, а да ће најверованије и у септембру бити још један технички.


Шеф одборничке групе СРС Ђурађ Јакшић је казао да је та странка гласала против завршног рачуна буџета града за прошлу годину. СРС је очекивала конкрентије резултате.

- Претходних година када СРС није пропуштао да критикује градску власт због пропуста у реализацији буџета, овај пут имамо више разумевања зато што је 2020. годину обележила борба са корона вирусом. Међутим, не можемо бити задовољни оним што пише у завршном рачуну– казао је Јакшић. По његовим речима у току прошле године као ниједне до сада, “угурана” су средства у јавно комунална предузећа.  Прошле године је око пет милијарди динара дато за субвенционисање комуналних јавних предузећа.

Поменуо је и петиције грађана Адица и Сајлова са захтевом да се у тим насељима изграде школе која су прека потреба. Предата је и петиција грађана Сремске Каменице и Петровардина, да се на сремској страни реши кључни проблем сахрањивања.

Председник градског одбора ДШ Бојан Радојевић казао је да је јучерашња седница релативно скромна по обиму, да је звезда седнице извештај буџета из прошле године. 

- Примећујемо да је ревизорска кућа која је ангажована за овај завршни рачун заправо приватна. То закон дозвољава, али много је транспарентније када то ради државна ревизорска институција. Тада добијамо препоруке и можемо да знамо тачно шта је проблем у актуелном буџету – казао је Радојевић. Завршни рачун је, вели, дошао доста раније, иако је требало по закону да буде почетком јуна.

- Ми сматрамо да је то показатељ да ће врло брзо уследити и ребаланс буџета. Видимо да стоји нешто око две милијарде динара, те сматрамо да је то показатељ да није добро планирано. Предлажемо да те две милијарде треба да се издвоје на капиталне пројекте које Нови Сад очекује. Сматрамо да је један од највећих приоритета решавање гужви у саобраћају које могу да се реше увођењем елемената шинског саобраћаја -  казао је Радојевић. 

Подсећамо последњег дана прошле године остварен је приход у буџету од нешто више од 30,4 милијарде динара, што је за 0,8 одсто више од планираног, док је из градске касе у том моменту потрошено 26,52 милијарде динара, то јест 87,82 одсто од планираног. У укупну капиталну потрошњу 2020. године издвојено је скоро 8,5 милијарди динара, односно 96,71 одсто од планираног, док је та потрошња чинила скоро 32 одсто градског буџета у прошлој години. Уједно, буџетски дефицит износио је 726,3 милиона динара, док је фискални мањи за око милион динара. Дефицит је „покривен” пренетим неутрошеним новцем из претходних година, а у каси је остао суфицит од нешто мање од 3,9 милијарде динара. Град је прошле године од овог новца већ распоредио 1,751 милион динара, те ће у овогодишњи буџет бити пренето укупно 2,14 милијарде динара.


Фрушкогорски коридор

Говорећи о Фрушкогорском коридору градоначелник Милош Вучевић је казао да ће обилазница сачувати Петроварадин, који ће бити растерећен од тешког саобраћаја. Како су радници већ на терену, апеловао је на Новосађане који се првог маја упуте ка Иришком венцу, да користе алтернативне правце како би избегли гужву.


На дневном реду од 11 тачака, нашао се и предлог програма за заштиту културних добара и оних који су под претходном заштитом. У програму се налази обнова фасада, кровова и/или ентеријера за 44 зграде и грађевине у Новом Саду, а финансијери су Нови Сад за 19 зграда и објеката, обнову њих 14 ће платити Покрајина, а 11 Република.

Слађана Аничић Илић

Фото: Филип Бакић

 

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести