ЦЕТИЊЕ, ВАРАЖДИН, БАЊА ЛУКА И ВРАЊЕ НА ГЛОБАЛНОЈ МАПИ Градови са великим културним амбицијама
У тренутку када је Нови Сад крајем 2023. године постао део УНЕСКО Мреже креативних градова у области медијских уметности, отворио се нови простор за дијалог и сарадњу између градова у региону.
Уместо да се ослања на велике метрополе, УНЕСКО мрежа показује како средине попут Цетиња, Вараждина, Бања Луке и Врања могу бити носиоци снажне културне трансформације. Ови градови показују да уметност, када је укорењена у локални идентитет и заједницу, може постати мотор развоја, иновација и друштвене кохезије.
Цетиње и Вараждин – традиција у дијалогу са савременим
Цетиње, историјска престоница Црне Горе, постала је део УНЕСКО Мреже креативних градова 2023. године у области дизајна. Град са богатом културном и књижевном традицијом, сада користи савремене формате да ову баштину приближи новим генерацијама. Кроз дигиталне платформе, уметничке фестивале и савремене изложбе које повезују традиционално и ново, Цетиње показује како мали град може да комуницира на светском нивоу. У том духу, Нови Сад и Цетиње деле сличан приступ – повезивање историје и технологије, прошлости и будућности.
Вараждин је 2023. године постао члан УНЕСКО Мреже креативних градова у области музике. Већ познат по својој барокној архитектури, музичком наслеђу и фестивалу "Шпанцирфест", све више се усмерава ка савременим изразима – дигиталној уметности, интерактивном дизајну и паметним градским решењима. Вараждин се профилисао као центар дизајна и културног туризма, уводећи дигиталне елементе у своје историјске наративе. Нови Сад може да пронађе блиску тачку с Вараждином управо у разумевању важности инклузивне и паметне културе – оне која није елитистичка, већ отворена и приступачна.
Бања Лука и Врање – музика као потенцијал
Бања Лука је 2021. године добила статус УНЕСКО креативног града у области музике. Ова титула препознаје развој фестивала дигиталне уметности, стреет арт-а и резиденцијалних програма за младе уметнике. Платформе попут БитАрт-а повезују локалне ствараоце с регионалним партнерима, стварајући нову културну мапу града. Нови Сад и Бања Лука имају заједничку тачку у подршци уметницима који користе технологију да би обликовали друштвене поруке – од урбаних мурала до дигиталних инсталација.
Врање је 2023. године ушло у УНЕСКО Мрежу креативних градова као град музике. Иако можда није први град који би се повезао са појмом креативних индустрија, његова културна сцена све више показује амбицију. Са иницијативама као што су "Врање Медиа Week", сарадњом са образовним институцијама и подршком дигиталној музици и ВР експериментима, овај град излази из сенке и улази на регионалну сцену. Попут Новог Сада, који је изградио своју мрежу културних станица и дигиталних платформи, Врање показује да локалне средине имају огроман потенцијал ако се у њих системски улаже.
Заједничка будућност
Оно што повезује ове градове са Новим Садом није само чланство у УНЕСКО мрежи – већ начин размишљања. То су градови који верују да култура не треба да буде привилегија, већ свакодневно право. Градови који улажу у уметнике, едукацију и повезивање са светом. Кроз заједничке пројекте, размене и учење једних од других, регион може да постане креативна целина – аутентична, отворена и отпорна.