clear sky
18°C
18.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1667
usd
100.7886
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЦЕТИЊЕ, ВАРАЖДИН, БАЊА ЛУКА И ВРАЊЕ НА ГЛОБАЛНОЈ МАПИ Градови са великим културним амбицијама

18.07.2025. 08:43 08:52
Пише:
Извор:
А. Бр­зак
Петроварадин
Фото: В. Величковић

У тре­нут­ку ка­да је Но­ви Сад кра­јем 2023. го­ди­не по­стао део УНЕ­СКО Мре­же кре­а­тив­них гра­до­ва у обла­сти ме­диј­ских умет­но­сти, отво­рио се но­ви про­стор за ди­ја­лог и са­рад­њу из­ме­ђу гра­до­ва у ре­ги­о­ну.

Уме­сто да се осла­ња на ве­ли­ке ме­тро­по­ле, УНЕ­СКО мре­жа по­ка­зу­је ка­ко сре­ди­не по­пут Це­ти­ња, Ва­ра­жди­на, Ба­ња Лу­ке и Вра­ња мо­гу би­ти но­си­о­ци сна­жне кул­тур­не тран­сфор­ма­ци­је. Ови гра­до­ви по­ка­зу­ју да умет­ност, ка­да је уко­ре­ње­на у ло­кал­ни иден­ти­тет и за­јед­ни­цу, мо­же по­ста­ти мо­тор раз­во­ја, ино­ва­ци­ја и дру­штве­не ко­хе­зи­је.

Це­ти­ње и Ва­ра­ждин – тра­ди­ци­ја у ди­ја­ло­гу са са­вре­ме­ним

Це­ти­ње, исто­риј­ска пре­сто­ни­ца Цр­не Го­ре, по­ста­ла је део УНЕ­СКО Мре­же кре­а­тив­них гра­до­ва 2023. го­ди­не у обла­сти ди­зај­на. Град са бо­га­том кул­тур­ном и књи­жев­ном тра­ди­ци­јом, са­да ко­ри­сти са­вре­ме­не фор­ма­те да ову ба­шти­ну при­бли­жи но­вим ге­не­ра­ци­ја­ма. Кроз ди­ги­тал­не плат­фор­ме, умет­нич­ке фе­сти­ва­ле и са­вре­ме­не из­ло­жбе ко­је по­ве­зу­ју тра­ди­ци­о­нал­но и но­во, Це­ти­ње по­ка­зу­је ка­ко ма­ли град мо­же да ко­му­ни­ци­ра на свет­ском ни­воу. У том ду­ху, Но­ви Сад и Це­ти­ње де­ле сли­чан при­ступ – по­ве­зи­ва­ње исто­ри­је и тех­но­ло­ги­је, про­шло­сти и бу­дућ­но­сти.

Ва­ра­ждин је 2023. го­ди­не по­стао члан УНЕ­СКО Мре­же кре­а­тив­них гра­до­ва у обла­сти му­зи­ке.  Већ по­знат по сво­јој ба­рок­ној ар­хи­тек­ту­ри, му­зич­ком на­сле­ђу и фе­сти­ва­лу "Шпан­цир­фест", све ви­ше се усме­ра­ва ка са­вре­ме­ним из­ра­зи­ма – ди­ги­тал­ној умет­но­сти, ин­тер­ак­тив­ном ди­зај­ну и па­мет­ним град­ским ре­ше­њи­ма. Ва­ра­ждин се про­фи­ли­сао као цен­тар ди­зај­на и кул­тур­ног ту­ри­зма, уво­де­ћи ди­ги­тал­не еле­мен­те у сво­је исто­риј­ске на­ра­ти­ве. Но­ви Сад мо­же да про­на­ђе бли­ску тач­ку с Ва­ра­жди­ном упра­во у раз­у­ме­ва­њу ва­жно­сти ин­клу­зив­не и па­мет­не кул­ту­ре – оне ко­ја ни­је ели­ти­стич­ка, већ отво­ре­на и при­сту­пач­на.

Ба­ња Лу­ка и Вра­ње  – му­зи­ка као по­тен­ци­јал

Ба­ња Лу­ка је 2021. го­ди­не до­би­ла ста­тус УНЕ­СКО кре­а­тив­ног гра­да у обла­сти му­зи­ке. Ова ти­ту­ла пре­по­зна­је раз­вој фе­сти­ва­ла ди­ги­тал­не умет­но­сти, стре­ет арт-а и ре­зи­ден­ци­јал­них про­гра­ма за мла­де умет­ни­ке. Плат­фор­ме по­пут Би­тАрт-а по­ве­зу­ју ло­кал­не ства­ра­о­це с ре­ги­о­нал­ним парт­не­ри­ма, ства­ра­ју­ћи но­ву кул­тур­ну ма­пу гра­да. Но­ви Сад и Ба­ња Лу­ка има­ју за­јед­нич­ку тач­ку у по­др­шци умет­ни­ци­ма ко­ји ко­ри­сте тех­но­ло­ги­ју да би об­ли­ко­ва­ли дру­штве­не по­ру­ке – од ур­ба­них му­ра­ла до ди­ги­тал­них ин­ста­ла­ци­ја.

Вра­ње је 2023. го­ди­не ушло у УНЕ­СКО Мре­жу кре­а­тив­них гра­до­ва као град му­зи­ке. Иако мо­жда ни­је пр­ви град ко­ји би се по­ве­зао са пој­мом кре­а­тив­них ин­ду­стри­ја, ње­го­ва кул­тур­на сце­на све ви­ше по­ка­зу­је ам­би­ци­ју. Са ини­ци­ја­ти­ва­ма као што су "Вра­ње Ме­диа We­ek", са­рад­њом са обра­зов­ним ин­сти­ту­ци­ја­ма и по­др­шком ди­ги­тал­ној му­зи­ци и ВР екс­пе­ри­мен­ти­ма, овај град из­ла­зи из сен­ке и ула­зи на ре­ги­о­нал­ну сце­ну. По­пут Но­вог Са­да, ко­ји је из­гра­дио сво­ју мре­жу кул­тур­них ста­ни­ца и ди­ги­тал­них плат­фор­ми, Вра­ње по­ка­зу­је да ло­кал­не сре­ди­не има­ју огро­ман по­тен­ци­јал ако се у њих си­стем­ски ула­же.

За­јед­нич­ка бу­дућ­ност

Оно што по­ве­зу­је ове гра­до­ве са Но­вим Са­дом ни­је са­мо члан­ство у УНЕ­СКО мре­жи – већ на­чин раз­ми­шља­ња. То су гра­до­ви ко­ји ве­ру­ју да кул­ту­ра не тре­ба да бу­де при­ви­ле­ги­ја, већ сва­ко­днев­но пра­во. Гра­до­ви ко­ји ула­жу у умет­ни­ке, еду­ка­ци­ју и по­ве­зи­ва­ње са све­том. Кроз за­јед­нич­ке про­јек­те, раз­ме­не и уче­ње јед­них од дру­гих, ре­ги­он мо­же да по­ста­не кре­а­тив­на це­ли­на – аутен­тич­на, отво­ре­на и от­пор­на.

 

 

Извор:
А. Бр­зак
Пише:
Пошаљите коментар