"ЦИКЛОНИЗАЦИЈА" ИНТЕЗИВНО СУЗБИЈА КОМАРЦЕ ЗБОГ ПОЈАВЕ ВИРУСА ЗАПАДНОГ НИЛА Прете ли нам чикунгуња, денга и маларија?
На територији Србије забележена су два прва случаја обољевања од вируса Западног Нила – у Београду и Јужнобанатском округу.
Истовремено, „Циклонизација“ интензивно спроводи третмане против комараца на територији Новог Сада и околине како би спречила ширење вируса на људе.
Према речима менаџера за односе са јавношћу "Циклонизације" Дариа Аћимовића у јунским узорцима на територији Новог Сада није детектован вирус, што је и очекивано јер се пренос најчешће дешава током јула, августа и септембра. Он подсећа да је вирус први пут званично регистрован 2012. године, а да је већ наредне Србија имала највећу епидемију у Европи.
Третмани из ваздуха и са земље већ су изведени на бројним локацијама – од Салајке, Лимана и Телепа, до Руменке, Будисаве, Ковиља, Петроварадина и Адица. Акценат је на урбаним комарцима (Culex pipiens) и инвазивним врстама попут азијског тиграстог комарца, који су највећи преносиоци овог вируса.
Према подацима Института „Батут“, прошле године је у Србији оболело 62 особе, а две су преминуле. Код већине заражених болест протиче без симптома, али у мање од један одсто случајева може довести до озбиљних компликација попут упале мозга.
Грађани такође могу допринети – редовним пражњењем посуда с водом у двориштима, уклањањем старих гума, затварањем отвора септичких јама и чишћењем канала.
Прете и нове болести: Чикунгуња, денга и маларија
Светска здравствена организација упозорава да се вируси чикунгуње, денге и маларије могу проширити и на Европу – па и на Србију. Главни преносиоци ових болести су женке комараца из рода Aedes, укључујући тиграстог комарца који је већ установљен у Новом Саду.
Иако чикунгуња и денга најчешће пролазе без симптома, могу изазвати јаке болове, па чак и запаљења срца и јетре. Маларија, и даље најсмртоноснија болест коју преносе комарци, све је ближа Европи због климатских промена и пораста међународних путовања.
– За сада у узорцима комараца из Новог Сада нисмо детектовали вирусе денге и чикунгуње, али пратимо ситуацију и радимо анализе у сарадњи са релевантним лабораторијама – поручују из „Циклонизације“.