„Ђак репортер” у Каћу „бруси“ мале новинаре

Слобода изражавања и комуникације, јачање свести о томе да постоје дечја права, као и права о слободи мишљења и изражавања, неке су од најважнијих лекција које се науче на новинарској секцији „Ђак репортер” у каћкој Основној школи „Ђура Јакшић”.
1
Фото: приватна архива

Ђаци од петог до осмог разреда, који су део те секције, умеју да се изборе за одговоре када раде интервјуе, елоквентни су, имају културу и говора и понашања, а умеју и да слушају једни друге. Уз све то, разуме се, иде и знање о новинарству и новинарским жанровима.

– Репортерску секцију смо основали прошле године у оквиру пројекта Савеза за школски спорт Србије, а до тад смо имали новинарску секцију – објашњава реализаторка тих радионица и наставница српског језика Јелена Лакић, додајући да тридесетак ученика интересује та професија. – Тај пројекат се реализује у 90 основних и средњих школа у Србији. Имамо комплетну опрему, будући да се бавимо и писаним и видео-новинарством. Углавном извештавамо са школских спортских такмичења, али од ове године извештавамо и из области културе.

Ипак, мали новинари највише воле да пишу о спорту и интервјуишу спортисте који су им узори и идоли. Некима су се снови и остварили на Спортској олимпијади школске омладине Војводине (СОШОВ).

– То им је било најлепше јер су од њих учили како да се понашају, али и како да јачају спортски и тимски дух – објашњава Јелена Лакић. – Иначе, у извештавању са СОШОВ-а нам је помогао и ваш колега, спортски новинар Лазо Бакмаз, и много нам значи што смо од њега учили и доста научили.


Едукација, па на терен

Радионице „Ђака репортера” одржавају се петком за ученике петог и шестог разреда, и сваког другог за ђаке седмог и осмог. Разлика је у томе што су старији већ прошли едукацију о томе шта је новинарство те, за разлику од млађих „колега”, углавном иду на терене. Ипак, без обзира на генерацијски јаз, сви се брзо и лако договарају, деле задатке и раде свој посао.


Фото: приватна архива

Када је реч о писаном и видео-новинарству, нису сви ђаци расположени да се баве свиме па су тако подељени у две екипе. Последњу годину, откако су добили опрему за снимање и монтирање видео-прилога, више су фокусирани на ту врсту новинарства, нарочито што им је некад лакше да с лица места извештавају уживо.

– Када пишемо за Савез, онда добијамо одређене теме, мада су и наши предлози добродошли. А када је реч о нашем школском листу „Липар” или „Пламенко”, ученици сами бирају теме којима ће се бавити. Некада им ја предочим који међународни дан се ближи па да напишу текст о томе – каже наставница српског и новинарства.

Л. Радловачки

Фото: Приватна архива

Пројекат „Приградска насеља Новог Садаје суфинансиран од Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести