Децембарски „Змајдани лепих речи” - најбоље за најмлађе

Традиционални децембарски „Змајдани лепих речи”, у организацији „Змајевих дечјих игара”, завршавају се вечерас. У оквиру те манифестације најмлађи су се дружили уз позоришне представе, али и радионице и читање.
1
Фото: Цветин Аничић

Да је за представу, осим глуме, важна и сцена, показали су малишани који су овогодишњу манифестацију отворили правећи позоришну сцену од папира и картона на радионици „Игра сенки”. Ученици ОШ „Петефи Шандор” окушали су се у специфичном послу и једнако необичној драмској форми за њих, а свако дете је правило свој „театар сенки” од кутије за обућу.

Програм манифестације настављен је Фестивалом монодраме за децу у Позоришту младих, у оквиру којег је одиграно пет монодрама по текстовима домаћих аутора.

– Много младих глумаца се током последњих година прихвата форме монодраме, која је изузетно тешка, међутим, радује нас управо то што су одлучни и храбри у томе, а заиста раде монодраме с великим успехом – утисак је директорке „Змајевих дечјих игара” Душице Мариновић. – Кад је реч о реакцијама деце и одраслих, верујемо да су радосни због тога што у нашем граду постоје такви садржаји, прилагођени средњем узрасту. У тим програмима учествују различити узрасти, и професионални уметници, али и предшколци, основци, средњошколци, као и студенти, а то и јесте наша жеља – да анимирамо све генерације. Лепа је посета ове године, што нам заиста посебно значи.

Фото: А.Мишков

Дигитално издање „Најлепше српске и светске бајке”, у извођењу Креативног студија „Чаролија”, такође је представљено у оквиру „Змајдана”, а на „Змајев дан”, 6. децембар, у част рођендана великог песника за децу чика Јове Змаја, уручене су награде Фестивала монодраме за децу. Награда „Раде Обреновић” за најбољи роман за децу и младе у овој години припала је Зорану Пеневском за роман „Сара и јануар за две девојчице”, а награду „Сигридруг” за најбоље уметничко остварење на Фестивалу добио је глумац Цветин Аничић за своје дело „Симфонија у Ф-дуру, илити мала лекција против шунда”, у којем је и глумио. „Сигридруг” за најбољи текст монодраме изведене на Фестивалу припао је Весни Алексић за дело „Ко се боји Грени још”.


Кажи ми, кажи

„Змајдани” се завршавају данас на сцени Културног центра Новог Сада, извођењем музичко-драмског програма „Кажи ми, кажи”, који су за новосадску публику, по стиховима Јована Јовановића Змаја, припремили малишани и васпитачи вртића „Плави зец” и „Дримленд”.


– Писати за децу није тешко, али морате заправо да испитате самог себе од почетка, од свог детињства – објашњава награђени писац Зоран Пеневски. – Такође волим да помињем једну реченицу коју сам недавно чуо, заправо савет једног чувеног писца, а он гласи: „Ако нешто желиш да напишеш, а мислиш да је тешко за одрасле, напиши га за децу”. У мом роману реч је о две девојчице које помоћу стрипа покушавају да све што их окружује сагледају на нов начин, а то не успевају док не замене улоге. Тада почиње откривање света помоћу игре и маште. Стрип се зове „Црно-бели свет”, а суштинска порука романа је да супротност црном није бело, него шарено – свет пун боја, могућност избора, другачијег сагледавања света и то да смо сами творци своје среће.

Знатижељне љубитеље позоришне игре за „Змајев дан” је обрадовала и представа „Наш драги ујко” у извођењу старије групе Креативног студија „Чаролија”.

Б. Павковић

Фото: А. Мишков

Пројекат "Развој културног и уметничког стваралаштва" реализовао је "Маркет ИТ Маркетинг анд ПР", а суфинансиран је од стране Града Новог Сада.Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1897
Најновије вести