Дом нашло педесетак животиња из прихватилишта

Од почетка године, удомљено је од 50 до 60 куца и мачака из прихватилишта „Зоохигијене и ветерине” у Шангају, по речима директора тог предузећа Александра Бурсаћа.
prihvatilište za pse
Фото: Дневник (Ф.Бакић )

Захваљујући прикључивању акцији једне приватне компаније, удомили су седам паса, који су пре тога прошли кроз ветеринарске прегледе, козметички третман и основе дресуре, а акценат је био на промоцији мешанаца, одговорног власништва и удомљавања љубимаца, уместо куповине.

“Планирамо да и у будућности спроводимо програм едукације о одговорном власништву у основним и средњим школама, где бисмо одржавали краће програме који би деци држали пажњу. Такав један час већ смо одржали у ОШ „Жарко Зрењанин”, где смо имали сјајан пријем“, објашњава Бурсаћ.

Како је рекао, предавања би држали запослени у „Зоохигијени” који имају лиценцу Академије за добробит животиња из Граца. У промоцији удомљавања, додаје он, веома је важна и годишња изложба мешанаца, коју то предузеће организује сваке јесени.

“Осим тога, са све лепшим временом надамо се да ћемо ускоро организовати и јавну шетњу наших паса из прихватилишта да бисмо их показали суграђанима и тако иницирали и удомљавање”,  каже наш саговорник.


Волонтерима широм отворена врата
По речима директора „Зоохигијене” Александра Бурсаћа, велики број волонтера у прихватилишту чине ученици Музичке школе „Исидор Бајић”, али их има и из других основних и средњих школа у Новом Саду. Њихов значај огледа се и у потреби да различити профили људи раде са животињама јер се на тај начин види и каквог би удомитеља и сам љубимац бирао. На волонтирање, каже Бурсаћ, долазе чак и суграђани који се боје животиња, у жељи да тај страх победе.

Када неко жели да удоми животињу из прихватилишта из Шангаја, по Бурсаћевим речима, потребно је да се најпре јави шефу прихватилишта Ђорђу Плавшићу на број 064/803-14-18 да би он организовао посету. Том приликом присутан је и ветеринар, који има задатак да посетиоцу предочи здравствено стање будућег љубимца, а потенцијални власник, пре усвојења, треба да проведе неко време с куцом да би се видело како се слажу. Ако се посетилац одлучи да удоми неког пса, или мачку, он потписује уговор о удомљавању, у којем је, између осталог, прецизирано да са животињом не може урадити ништа, на пример да промени власника, док о томе не обавести „Зоохигијену”. Том приликом он добија и пасош пса или маце, као и ветеринарску оверу о здравственом стању љубимца.

Д. Ристић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести