Дом здравља Нови Сад: Крајем месеца недостају поједини реагенси

НОВИ САД: Кроз лабораторије Дома здравља „Нови Сад” дневно прође између 700 и 800 пацијената, а у просеку се уради око 6.500 анализа, те је донекле разумљиво то што се услед повећаног обима посла догоди да недостају поједини реагенси пред крај месеца.
laboratorija vadjenje krvi
Фото: Dnevnik.rs

Најчешће се дешава да недостаје реагенс неопходан за анализу ЦРП-а, највише испитиваног протеина плазме, који представља важан индикатор код упалних процеса, некрозе ткива или трауме. Осим тога, показао се као ефикасан и у процени напредовања болести и делотворности терапије.

Наспрам динамике посла и његовог повећања, реализује се и потрошња реагенаса и у принципу имамо довољно средстава за рад, рекла је начелница Службе за лабораторијску дијагностику Дома здравља „Нови Сад” др Ксенија Шкорић.

Како је додала, да ли ће током месеца или године бити повећан обим посла, унапред се не може знати, те може да се догоди да се крајем месеца потроше неки реагенси, али то не утиче у толикој мери да се обустави редован рад лабораторије.


Терапија за разређивање крви и у амбулантама

Суграђани су доскоро добијали терапију за разређивање крви у Поликлиници Клиничког центра Војводине, али је 12. маја ступио на снагу нови Правилник о номенклатури лабораторијских здравствених услуга на примарном, секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите.

Њиме су дефинисане нове лабораторијске здравствене услуге на примарном нивоу здравствене заштите те је из тог разлога одређена терапија пребачена у надлежност домова здравља.

Од средине маја пацијенти којима мора да се одреди терапија за разређивање крви не морају више да одлазе само у Поликлинику већ ће их лекари примати и у домовима здравља – у три централна објекта на Лиману, Бистрици и у Змај Огњена Вука, рекла је др Ксенија Шкорић.


Дом здравља се снабдева потребним средствима путем јавне набавке, која се расписује за сваку годину, поручује наша саговорница.

Како је рекла, став Дома здравља „Нови Сад” и Службе за лабораторијску дијагностику је тај да пружи осигураницима равномерну потрошњу реагенаса током целе године, односно до истека јавне набавке.

Количину реагенаса коју добијемо за годину дана поделимо подједнако на све месеце тако да пацијенти могу добити тражену анализу како у току првог месеца, тако и у току последњег, док траје јавна набавка, рекла је Ксенија Шкорић, и додала да је тај начин пословања у складу с добијеним, односно обезбеђеним новцем за набавку реагенаса за анализе.

Оне су предвиђене Правилником о номенклатури лабораторијских здравствених услуга на примарном, секундарном и терцијарном нивоу.

И. Миклоши

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести