Дом здравља Нови Сад ради у прелазном режиму

По укидању ванредног стања, од 7. маја, Дом здравља „Нови Сад” ради у прелазном режиму. Како је за наш лист објаснила помоћница директора за здравствену делатност др Љерка Попов, наставља се уобичајени рад у респираторном центру с пацијентима који су под сумњом на инфекцију вирусом COVID-19, или који су већ оболели па долазе на контролне прегледе. 
d
Фото: Dnevnik.rs

– Постепено се уводи и редован рад Дома здравља, те ћемо од 18. маја почети заказивање прегледа путем кол-центра или тимске сестре изабраног лекара – каже др Љерка Попов. – Апелујемо на пацијенте да првенствено заказују прегледе телефонски путем кол-центра. Неки превентивни прегледи ће још мало сачекати, због целе епидемиолошке ситуације, да нам се не би десио повратак епидемије с већим бројем оболелих. Прелазни период ће трајати током маја и јуна, а претпостављам да ћемо негде у јуну успоставити редован режим рада. Молимо грађане да имају разумевања и стрпљења.

Како каже, иако је ванредно стање укинуто, остали су доступни кол-центри који су радили при Дому здравља „Нови Сад” током пандемије, на које грађани могу да зову уколико примете симптоме који указују на то да постоји могућност

инфекције коронавирусом. Такође ће и телефони психолошког саве­то­валишта остати отво­рени за помоћ онима којима је потребна. Бројеви телефона кол-центара су 4879-626, 4879-627, 4879-628 и 4879-629. За психолошко саветовање треба позвати бројеве 4879-640 и 4879-641.


Адаптација објекта на лиману

Радови на комплетној реконструкцији, санацији и адаптацији објекта Дома здравља „Нови Сад” на Лиману почели су 20. фебруара, али због проглашења пандемије коронавируса и увођења ванредног стања, радници су морали да раде мањим капацитетом. Како смо од радника сазнали на лицу места, динамика радова је мало померена због немогућности увоза потребног материјала и сличних проблема. Али то их није спречило да наставе рушење и демонтажу, као и архитектонско-грађевинске радове, који су подразузмевали монтажу зидова, постављање трасе за водоводну мрежу, припреме за електроинсталације и слично.

Сада су почели хидроизолацију крова, формирање гипсаних зидова, демонтажу и рушење приземља, након чега прелазе на сутерен. Укупна вредност радова је процењена на 826,7 милиона динара, с ПДВ-ом, које финансира Канцеларија за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије.


– Пацијенти који су хитни, или уколико треба да регулишу боловање, заказују се преко лекарске комисије и долазе – прича докторка. – За децу су се, током пандемије, обављали превентивни прегледи, у складу с узрастом детета, па се тако радила и редовна вакцинација без престанка, без обзира на пандемију. Недавно смо имали велику акцију прегледа деце која крећу у вртић након укидања ванредног стања јер им родитељи раде, и до сада смо обавили 1. 500 прегледа од пријављених 3.000 малишана, те настављамо и ту активност. То је ванредан програм који се спроводи због целокупне ситуације, а редовни и превентивни прегледи за децу и вакцинације се спроводе у континуитету, сваки дан. 

Докторка Попов апелује на грађане да поштују мере заштите, носе маске и рукавице када улазе у затворене просторе и држе дистанцу од два метра, јер је веома важно да се још увек поштују све безбедносне епидемиолошке мере, за целокупну популацију. Вирус је још увек међу нама, али је епидемија, како кажу нашу епидемиолози, на почетку краја, стога сви треба максимално да се потруде да се крај епидемије деси што пре, а не да се, због немарности и неодговорности, проузрокује нови талас. Почели су да раде кафићи и тржни центри, стога треба повести рачуна о свом здрављу, да бисмо заштитили, првенствено себе, а онда и околину.

Текст и фото: И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести