Евиденција НСЗ: Без већег броја отпуштања у 2020.

НОВИ САД: На евиденцији филијале Нови Сад Националне службе за запошљавање налази се 29.808 незапослених суграђана. По речима в. д. директора филијале Татјане Видовић, и поред отежаних услова за рад и привређивање који су снашли и послодавце и њихове запослене услед пандемије коронавируса, није дошло до већих отпуштања радника.
n
Фото: Tatjana Vidović: Uspeli smo da stopu nezaposlenosti zadržimo na jednocifrenom nivou/NSZ

Како јављају из НСЗ-а, број оних који су у филијали Нови Сад потраживали права на новчану накнаду због губитка посла у 2020. години био је мањи него 2019.

Кроз широк спектар услуга које пружамо незапосленима и послодавцима, допринели смо да се регистровани број незапослених на евиденцији Националне службе за запошљавање у Јужнобачком округу, током 2020. године смањи осам одсто у односу на 2019. годину упркос најтежим могућим епидемиолошким условима изазваним коронавирусом, објашњава Татјана Видовић.

Како додаје, у сарадњи с Владом Републике Србије, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, институцијама на покрајинском и локалном нивоу, успели су да стопу незапослености задрже на једноцифреном нивоу.

Томе су највише допринеле мере Владе Србије које су правовремено и циљано биле усмерене ка привреди и грађанима, затим одговорност и флексибилност наше привреде и послодаваца, као и мере активне политике запошљавања које је и ове године НСЗ реализовао у пуном обиму, вели наша саговорница.


Пракса код послодаваца

У програм за подстицање запошљавања младих „Моја прва плата” у Новом Саду је укључено 525 младих.

НСЗ је у августу објавио јавни позив за реализацију тог пројекта, а до краја године он је ушао у завршну фазу, тј изабрани кандидати су почели своју праксу код послодаваца.


Како даље истиче, евидентно је да је епидемија проузроковала одређене промене и у потражњи на тржишту рада, па су се тако у претходној години више тражили медицински радници, фармацеути, хигијеничари, курири-достављачи и радници у хемијској индустрији, а опала је потражња за радницима у угоститељству, туризму и саобраћају. Без обзира на епидемиолошку ситуацију, додаје Татјана Видовић, настављена је потражња за стручњацима у ИТ сектору, машинским и грађевинским инжењерима, али и за помоћним грађевинским радницима, оператерима на ЦНЦ машинама, књиговођама и трговцима.

Током претходне године реализовани су програми за подстицање запошљавања који обухватају финансијску подршку НСЗ-а послодавцима и незапосленима.

Путем тих програма ангажовано је укупно 972 грађана с евиденције филијале Нови Сад, за шта је утрошено укупно 254 милиона динара. Највеће интересовање владало је за програме приправника, субвенције послодавцима за запошљавање незапослених из категорије теже запошљивих на новоотвореним радним местима и субвенције за покретање сопственог посла, каже в.д. директора филијале НСЗ Нови Сад.

Због пандемије, током 2020. године нису организовани други сајам запошљавања, као ни планиране обуке за тржиште рада. Реализацију тих активности НСЗ планира чим то епидемиолошка ситуација дозволи. Јавни позиви за реализацију мера активне политике запошљавања у овој години очекују се крајем фебруара.

В. Б.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести