Фестивал занатског пива поново одушевио Новосађане

Двадесетак мањих и већих пивара из Србије представило се на четвртом Новосадском фестивалу занатског пива, који је одржан у петак и у суботу у клубу „The Quarter“ и у Студентском културном центру „Фабрика“.
 pivo FBakic
Фото: Dnevnik.rs

Посетиоци су имали  прилику да током два фестивалска дана окусе бројне врсте крафт пива и уживају у различитим, наизглед необичним мешавинама укуса. Стручни жири је за победника фестивала одабрао пивару „Crow“ и њихово пиво „Paradise“, а и публика  је кроз анкете могла да гласа за најбољи укус.

Велику понуду различитих стилова занатског пива припремили су професионални пивари, који се дуже време баве тим занатом, али и почетници, који код куће припремају једнако добра и квалитетна пива. Они су у „Homebring corner-u“, који је организован ове године, приказали своја пива која су посетиоци имали прилику бесплатно да дегустирају. Један од њих је и Новосађанин Александар Бишевац, који је на фестивалу представљао „Збир“ пивару. Он нам је открио да је пиво могуће правити чак и у гарсоњери, али да је у том процесу неопходно строго поштовати правила и испунити и бројне услове.

Фото: Dnevnik.rs

" Пиво се прави од четири састојака, а то су хмељ, слад, који се добија сушењем житарица, затим вода, која мора да има одређени квалитет, посебно за неке стилове пива и на крају посебан пивски квасац - објаснио нам је Бишевац, додајући да само кување пива траје од шест до осам сати, али да је ферментација ипак најдужи и најбитнији процес, те да може да траје и по неколико месеци. - Ми смо, осим наше стандардне понуде, специјално за фестивал направили француски „Сајсон“, пиво које пролази кроз систем производње са цитрусним воћем, те му се на тај начин оплемењује укус, а посетиоцима се очигледно то допада.

Разговарајући са посетиоцима сазнали смо да је један од фаворита за победу била београдска пивара „Догма“, која се и раније такмичила и  прошле године победила са пивом „Хоптопод“. Директор те пиваре Владимир Стојковић објаснио нам је да на овогодишњем фестивалу промовишу пиво „Crusty“, које је направљено у мешавини с органским краставцем.


Едукативни карактер манифестације

Осим у пуним криглама пива, сви посетиоци могли су да уживају у храни која се добро слаже са крафтпиварском културом, а поред тога и лаганом сладоледу и кафи. Ипак, како смо сазнали од организаторке фестивала Јелене Крстановић фестивал није имао за циљ само дегустацију пива и хране, већ и едукацију публике. По њеним речима, организована су предавања због посетилаца који редовно долазе на  фестивал и углавном сами кувају пиво, па имају много питања за произвођаче.


" Од њега смо добили фине летње ароме, а можемо слободно рећи да је то својеврсни пивски коктел, на који сви, а посебно даме, позитивно реагују " истакао је Стојковић додајући да су управо такве, експерименталне врсте пива изградиле њихову фабрику, која данас извози  пива у осам европских земаља." Можете да извозите пиво тек кад га друге земље препознају као добар производ, а ми смо то успели захваљујући томе што редовно учествујемо на фестивалима занатског пива широм Европе, па тако данас радимо на локалном, али и много ширем тржишту и мислим да када имате добар производ у чаши, онда и маркетинг иде лако", каже Стојковић.

Фото: Dnevnik.rs

Један од дугогодишњих заљубљеника занатског пива је и Новосађанин Александар Јовановић, који нам је открио нам је да сваке године долази на фестивал како због едукације тако и због дегустације различитих врста пива. 

" Сваке године долазим да чујем интересантна предавања, а ове године ме посебно интересују јер сам недавно и сам правио своје прво кућно пиво "  рекао нам је он уз препоруку да пробамо више врста пива јер, како каже, свако може да нађе пиво по свом укусу и мери.

Посетиоце је током оба фестивалска дана забављао ди-џеј Диртy и ди-џеј Минyа Рамоне, као и бендови „Плави птичић“ и „Night train“.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести