Град Нови Сад улаже у пољопривреду и рурални развој

За реализацију Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја лане је издвојено 52 милиона динара, рекао је члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић за „Дневник”.
Дневник/Милорад Радојевић
Фото: Дневник/Милорад Радојевић

Како истиче, међу најважнијим мерама била је подршка младим пољопривредницима, органским произвођачима и произвођачима производа са заштићеним географским пореклом, подршка преради на газдинствима и удружењима из области пољопривреде.

– Заиста ми је драго да је интересовање за све мере у претходних неколико година било велико и да смо све планиране конкурсе успешно реализовали – рекао је Радојевић. – Како би реализовали све мере, буyет за спровођење Програма пољопривредне политике и политике руралног развоја је увећаван из године у годину, па је тако у 2018. години буyет био око 16 милиона, а 2021. године 52 милиона динара.

За Програм је у текућој години у плану ново повећање, те како наводи наш саговорник, буџет за 2022. годину ће износити 70 милиона динара.

– Од 2019. године, када смо кренули са подршком младим пољопривредницима, интересовање је било јако велико и до сада је за ову меру издвојено око 68 милиона динара, а средства је добило 75 младих пољопривредника са територије града – истакао је Радојевић за наш лист. – Овом мером смо подстицали пољопривредна газдинства са територије Града, чији су носиоци млађи од 40 година, да унапређују примарну пољопривредну производњу у секторима који су конкурентни на међународном тржишту, односно, повртарство, воћарство и виноградарство.


Подизање конкурентности

Стратегијом развоја пољопривреде и руралног развоја Града Новог Сада за период од 2018. до 2022. године дефинисано је у ком правцу треба да се развија пољопривреда на територији Града, те су главни циљеви раст пољопривредне производње, унапређење квалитета живота и рада у руралним подручјима Града, подизање конкурентности уз достизање стандарда квалитета и здравствене безбедности производа, као и заштита животне средине од негативног утицаја интензивне пољопривредне производње, рекао је Милорад Радојевић.

Члан Градског већа за привреду истакао је да у другој половини године почиње израда нове Стратегије за период од 2023. до 2028. године, те да очекује да ће почетком наредне године она бити усвојена.


Мера субвенционисања младих пољопривредника у плану је и ове године, а за њу ће, како је Радојевић рекао, бити издвојено 27 милиона динара. Поред постојећих мера које ће бити поновљене, новина за суграђане је подршка произвођачима вина са територије Новог Сада.

Фото: Dnevnik.rs

– Подршка ће бити за набавку опреме за производњу вина, као и за опремање дегустационих сала, за шта ће бити издвојено 10 милиона динара – објаснио је Милорад Радојевић.

Како смо раније писали, у Будисави је крајем 2019. године започет пројекат садње ветрозаштитних појасева, чија вредност је 2,5 милиона динара,а реализује га ЈКП „Градско зеленило”. Према речима Милорада Радојевића, у складу са главним пројектом за подизања ветрозаштитних појасева на подручју Ковиља, Будисаве, Каћа и Ченеја је закључен Уговор о реализацији дела главног пројекта за подизање ветрозаштитних појасева у Будисави са ЈКП “Градско зеленило“. До сада је обезбеђено 14.271,42 метра ветрозаштитног појаса у Будисави, површине појаса од 5.089 хектара и посађено 7.322 саднице.

– Средства за подизање ветрозаштитних појасева се обезбеђују из Годишњег програма заштите и уређења пољопривредног земљишта, односно, од наменских средстава од закупа државног пољопривредног земљишта – наводи он. – Због објективних проблема са ковидом и реституцијом државног земљишта, средства од закупа очекујемо у првој половини 2022. године и тада очекујемо и наставак реализације пројекта подизања ветрозаштитних појасева.

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести