Из природе се враћате другачији

Планинарско-рекреативна секција Нови Сад од 2015. године окупља велики број планинара, рекреативаца и заљубљеника у природу.
1
Фото: Приватна архива

Иако су удружење основали студенти Факултета техничких наука и првобитна идеја је укључивала само младе, с временом се показало да су њихове акције занимљиве и старијима, те су све генерације добродошле. Просторије удружења су у Железничкој 37, у Ауто-школи „Кнежевић“, а детаљне информације о свим активностима могу се пронаћи на Фејсбук страници, групи и Инстаграм профилу Планинарско-рекреативна секција Нови Сад. Могуће је постати њихов члан, а цена годишње чланарине је 500 динара.

– Имамо чланове буквално свих генерација – потврђује потпредседник Планинарско-рекреативне секције Нови Сад Игор Мужик. – Чак су неки родитељи желели да учлане своју сасвим малу децу, тако да наш најмлађи члан има мање од годину. Најстарији има до 70 година. Отворени смо за све и с нама на пешачење може свако, без обзира на чланство. Наравно, нису за свакога све акције, требало би и то имати у виду, али свако може наћи нешто што му одговара.

Фрушка гора, као најближа, увек је подручје на којем је лако организовати неку занимљиву акцију и пешачити, рецимо, обележеним стазама Фрушкогорског или Буковачког маратона, али током четири године постојања, осим уживања у нашој најближој планини, Удружење је и у другим областима реализовало много добрих идеја. Одласци на Царску бару, Дивчибаре, Повлен, Маљен и сличне дестинације постали су веома чести.

Фото: Приватна архива

– Из године у годину повећавали смо број акција – наводи Игор. – Од неких с почетка могао бих издвојити студентску експедицију 2016. године, када смо ишли на Бјеласицу, а то је за мене била прва високогорска акција. У оквиру тога попели смо се на пет врхова виших од 2.000 метара.

Од самог почетка сарађују с Планинарско-спортским клубом „Балкан” из Београда и узајамно се придружују акцијама. Осим Србије, стигли су до Босне и Херцеговине, Црне Горе, Бугарске, Грчке, Италије, Француске, Марока и Грузије.

– У Бугарској смо се 2017. године пењали на врх планине Риле – Мусалу, који је највиши врх Балкана и чија је висина 2.925 метара – сећа се Мужик. – То је до тада била највећа акција коју смо самостално организовали, а из Новог Сада нас је ишло 20. Био је то посебан изазов – спавање на 2.300 метара надморске висине, два дана пешачења и ношења свих ствари до Планинарског дома, без струје... Необично, али лепо, а и поучно. Научиш колико је и чега потребно понети, како се понашати на таквим висинама. Пешачење је добро због прилагођавања клими јер с висином долази ређи ваздух и мањак кисеоника, па је потребно припремити се постепено.

Планинарско-рекреативна секција Нови Сад сарађује са више удружења, а једно од њих је и хуманитарно-еколошка организација „Чепом до осмеха”.

– Прошле године организовали смо акцију скупљања чепова, а кутију за чепове имамо и у нашим просторијама, тако да их свако може донети – објашњава Игор. – Такође, понекад организујемо еколошке акције чишћења, у оквиру којих упутимо учеснике да одвоје чепове. Све то прослеђујемо Удружењу „Чепом до осмеха”.

И у тој теми порука за младе је спремна.

– Увек је добро покренути се, а младима саветујем да буду храбри. Рекреација је корисна за здравље и након дана проведених на радном месту и брзог градског живота, лепо је отићи у природу, одморитсе од свега и на тај начин добити нову енергију за даље. Из природе се враћате другачији – закључује Игор Мужик.

Б. Павковић

Пројекат је реализовала ДВП Продукција уз подршку Града Новог Сада а  ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести