Какви су услови да се млади баве спортом у Буковцу

Основна школа „22. август”, захваљујући добром раду и посећеним секцијама, слободно се може рећи да је носилац спортских активности у Буковцу. Међу најзапаженијим секцијама су рвачка, гимнастичка, кошаркашка и одбојкашка, а све то захваљујући изузетној ангажованости професора физичке културе Милана Банаија и Ирене Бикицки.
Osnovci škole „22. avgust” u Bukovcu Foto: Dnevnik.rs/F. Bakić
Фото: Основци школе „22. август” у Буковцу Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

Доласком Миланке Деман на чело, буковачка школа је доживела процват, а самим тим и школске секције су добиле већу подршку.

„Не рачунајући рвачку секцију, у коју се уписују готово сви првачићи, а потом одлазе у друге спортове, у нашој школи посебно место има гимнастичка, која је ове године обновила рад“, рекла је директорка Миланка Деман.“ Због лоше безбедности ђака, школа је била принуђена на то да заустави рад на справама. Међутим, добијањем 300.000 динара од Покрајинског секретаријата за спорт и омладину, на чему смо им захвални, купили смо нове справе. Професор Банаи је окупио 27 малишана – 15 дечака и 12 девојчица – из петог разреда и сада је наша школа поново постала позната по гимнастичарима, који су раније пет-шест пута били државни прваци, што екипно, што појединачно. Истакла бих нашег ученика Владимира Раковића, који је и на међународним такмичењима имао запажене резултате.“

Фото: Пуна сала школе „22. август” празник за очи и душу фото; Дневник.рс/Ф. Бакић

Кошаркашка секција броји 18 ученица од петог до седмог разреда.

„Једнонедељним тренинзима сваке године Ирена Бикицки вредно припрема наше ученике за бројна такмичења и мотивише их да се учлане у клубове. Можемо се похвалити резултатом бивше ученице Ане Перић, која је у јуниорском репрезентативном дресу освојила друго место на ЕП“,  истакла је директорка.Бесплатан пројекат „Спорт у школе”, намењен основцима, заживео је у буковачкој осмолетки новембра 2016.

„Садржаји усмерени на развијање физичких способности и неговање такмичарског духа редовно пуне фискултурну салу“, рекла је Миланка Деман. „Тренутно у пројекти учествује 87 ђака, од 315 колико их је у школи, што је одличан одзив будући да је реч о мањој образовној установи. На располагању су им три термина два пута седмично. По речима професорке Бојане Лукач, која ради с њима, радо прихватају нове задатке и показују иницијативу.“

Фото: Директорка Миланка Деман Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

Директорка сматра да ће јој срце бити пуно ако за свог мандата уради нешто од изузетне важности за буковачку омладину.„Успела сам већ да помирим две ствари: савременост и традицију, а сада је остало још нешто, а то је да пресвучемо тартаном спољашњи терен, да направимо атлетску стазу, да осветлимо терен и на њему изградимо трибине. То не зависи само од нас, већ и од донатора, али и од разних конкурса“, сматра Миланка Деман.

Школа се укључила и у пројекат „окренимо нашу децу”, где ученици од 1. до 4. разреда током наставе имају физичку активност од 15 минута.„То су наше учитељице радиле и пре овога пројекта Министарства, тако да за нас то није било ништа ново“, поносно је нагласила директорка.

Фото: Рвачи с тренером Ђорђом Стојичићем Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић


Из рвачке секције потекли и репрезентативци

Основна школа „22. август” већ деценијама се поноси рвачком секцијом, коју је покренуо тадашњи наставник физичког васпитања Стеван Дражета. Тада су и остали спортови просто цветали у тој школи, а сем рвача, било је и рукометашица и yудиста. У рвању репрезентативци СФРЈ и СРЈ били су Драган Зељковић, Ђорђо Стојичић и још неколицина, а сада су то Немања Павловић и Јован Симић, који су, уз Симу Зељковића, чланови РК „Нови Сад”. Велики потенцијал био је и Милош Амиyић. Могли бисмо ређати још много имена буковачких рвача, али окренућемо се садашњем тренутку.

Тренер малих рвача је Ђорђо Стојичић, учесник великих светских и европских такмичења и освајач, уз Драгана Зељковића, балканских медаља.„То је увек била и остала истинска школска секција, у којој се никада није плаћала чланарина“, истакао је Стојичић.“У школи имамао три бесплатна термина и одличне услове за рад. То је за овај узраст у секцији више него довољно. Рвање тренирају дечаци од трећег до осмог разреда, а најмлађи члан је Лазар Грмаш, који има шест година.“

На тренинзима је увек тридесетак дечака, а многи су освајали медаље на разним такмичењима и на прави начин проносили име своје школе.„На Првенству Војводине освојили смо три медаље. Петар Петровић је био трећи на државном првенству у млађим пионирима. Полетарци су на Купу Србије били изузетни и мислим да смо најбољи јер коначан пласман још није изашао. Милан Петровић је био први, Стојан Дмитровић други, а Ранко Дивљак трећи. Дакле, увек „севне” нека медаља и на разним турнирима у иностранству“, нагласио је Стојичић.

Фото: Богдан Стојичић и Петар Петровић Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

Богдан Стојичић, рвач

Богдан Стојичић је ученик осмог разреда. Освајач је многобројних медаља у млађим категоријама и првак је Војводине у узрасту старијих пионира, а волео би када би добио позив за репрезентацију. Тренира у Рвачком клубу „Нови Сад”.„Почео сам као џудиста са шест година, али врло брзо сам се пребацио на рвање“, објашњава тај перспективни рвач.“Отац ми је био репрезантативац у рвању и балкански шампион па одатле моје интересовање за тај спорт. Он је и сада мој тренер. Одувек сам волео борилачке захвате, а рвање је олимпијски спорт, који посебно волим и због фер-плеја.“

Петар Петровић, рвач

Петар Петровић има 12 година, а рвање тренира две године у РК „Нови Сад”. Освајач је бронзане медаље на државном првенству у селекцији пионира и првог места у купу у категорији млађих пионира. У рвање га је увукао старији брат, а таленат је наследио од оца који се бави yудоом.„Вредно тренирам пет пута седмично код тренера Ђорђа Стојичића и  надам се да ћу у будућности имати још запажених резултата“,  каже Петар Петровић. Волео бих једног дана да се рвем с најбољим светским рвачима на Олимпијским играма за репрезентацију Србије.


Фудбалери присутни 71 годину на спортској сцени

Фудбалски клуб “Фрушкогорски партизан”, који је и стожер спорта у Буковцу, постоји више од седам деценија. Овај мали колектив, великог срца, никада није нестајао са спортске сцене. Кроз њега је прошло стотине дечака и момака. Данас се клуб такмичи у Новосадској лиги и на крају јесење сезоне заузео је 11. место. Председник овог колектива Предраг Тешановић, који је и на челу МЗ Буковац, истакао је да је рачун одблокиран после скоро пола деценије и додао:

„Важно је то да се такмичимо и сналазимо тако што нам помажу пријатељи клуба донацијама, а уз нас су и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и члан Градског већа задужен за спорт Огњен Цвјетићанин. Новац од Града ћемо добити тек следеће године, што ће нам много тога олакшати.“Црно–бели скоро увек су имали своју школу фудбала, у којој је радио и наш интернационалац Слободан Сладојевић. Ове године поново су покренули своју школе.

Фото: Предраг Тешановић Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

„Наш клуб бивствује на апсолутно аматерској основи. Нико од играча не добија новац, а плаћени су само тренер и домар“, рекао је Тешановић.“ Такође, можемо да се поносимо и податком да су у тиму само тројица момака, који нису из нашег места. То је велика ствар, јер наши мештани желе да гледају на терену своје комшије, или рођаке. Убеђен сам да ни један клуб тиме не може да се похвали. Зато ћемо се на сваки начин трудити да то и надаље радимо. Нама је годишње потребно око 1,5 милион динара да бисмо били прилично мирни, али ту суму тешко је остварити. Из овог колектива потекло је и неколико познатих фудбалера, као што су покојни Тривица Радић, Стојко Тешановић, Душам Мијић, али и српска репрезентативка Александра Савановић. Убеђен сам да ће бити још оних, којима ће се Буковац поносити.“

Иначе, школа фудбала је бесплатна, а у њој тренира петнаестак дечака од пет до осам година.

„То је наша будућност и трудићемо са да на нашем игралишту буде све више деце, која ће тренирати фудбал. Такође, уз услове које имамо, а који су за овај степен такмичења сасвим солидни, желимо да изградимо још једну зграду и да у будућности направимо и трибине за гледаоце и још много тога, јер наше село се све више шири“, нагласио је Тешановић.


Бициклизам све популарнији

Бициклистички клуб „Фулконтрол бајк” је удружење љубитеља природе и бициклистичког спорта. Клуб је основан 2012. године и од тада је активан у организацији многобројних такмичења у свим крајевима наше земље.„Радом и залагањем клуб окупља много младих, а кроз такмичења и трке указујемо на значај бављења спортом, који утиче на квалитетнији и здравији живот“, рекао је председник клуба Петар Грабеж. „Клуб има више од 20 чланова у различитим категоријама, а такмичари су из свих делова наше земље: Новог Сада, Суботице, Вршца, Трстеника, Крагујевца...“

Фото: Буковац одлична локација за бициклисте Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

Свакако да је Буковац одлична локација за бициклисте јер је на обронцима Фрушке горе па самим тим има и одличних терена за брдско-планински бициклизам.„Брдско-планински бициклизам је веома популаран широм света и спада у олимпијске спортове“, истиче предедник и тренер клуба Петар Грабеж. „У нашој земљи је још увек у повоју и потребно је много више улагања, такмичења, турнира да би се што више младих укључило у тај спорт.“

Извештачи: Јово Галић, Младен Павловић, Слађана Милачић и Лука Стакић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести