Кубуровић и Вучевић обишли Сигурну женску кућу

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, који се обележава 25. новембра, министарка правде Нела Кубуровић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић обишли су Сигурну женску кућу Центра за социјални рад.
sigunaZenskaKuca04_RHA
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Од почетка године у тим просторијама збринуто је 43 жена и 53 деце, што значи да је Град спасао живот својих 96 грађана. Такође, откако је лане донет Закон о спречавању насиља у породици, Министарство правде, заједно с Тужилаштвом и судовима, разматра нешто више од 64.000 пријављених случајева насиља, док је израђено 16.300 индивидуалних планова заштите, а за непуних 24.000 суд је изрекао хитне мере.

„С једне стране, та статистика показује да имамо превелик број пријављених случајева насиља, али пре свега примена тог закона је охрабрила жене да насиље пријављују и да траже институционалну заштиту, и, што је битно, у готово сваком од ових случајева, држава је хитно реаговала да би се спречила ескалација насиља“, истакла је министарка Кубуровић.

„За то време смо постигли два основна циља: брзо реаговање, с једне стране, а с друге, остварила се мултисекторска сарадња и рад свих државних органа који примењују закон, што до сада није постојало. Показали смо да континуирано пратимо имплементацију Закона, пре свега кроз обуке и едукације, тако да коначно можемо казати да имамо едуковане полицијске службенике, тужиоце и судије који поступају у таквим предметима.“

Када је реч о међусекторској сарадњи, то значи да у борби против насиља учествују и установе из области здравства, школства, као и Национална служба за запошљавање јер, осим што је жртвама неопходно пружити одговарајућу заштиту од насилника, потребно је да се жене економски оснаже да би самостално могле даље водити живот.

„Сви заједно треба да радимо на ширењу свести о важности борбе против насиља у породици“, додала је министарка.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)


Ускоро нова Палата правде

Министарство правде Републике Србије ће ускоро имати једну од највећих инвестиција у Новом Саду, заједно с Европском унијом, а то је изградња нове Палате правде на углу Улице Максима Горког и Стражиловске. Град је одредио парцелу, а држава и ЕУ ће финансирати цео пројекат, чиме ће бити олакшан рад правосудних органа у граду. Како је нагласио градоначелник Вучевић, то ће бити један од најзначајнијих инвестиционих подухвата у области правосуђа у граду.


„Није срамота бити жртва, срамота је на страни оног који насиље примењује. Самота је на страни сваког од нас ко за насиље зна, а не пријави га. Суштина поменутог Закона управо је да подигне свест свих нас да пријављујемо насиље јер непријављивање представља прекршај.“

Недавно је Народна скупштина Србије усвојила Закон о бесплатној правној помоћи, који ће почети да се примењује следеће године, и управо захваљујући њему, у потпуности ће бити могућа имплементација Закона о спречавању насиља у породици јер ће свим жртвама насиља бити обезбеђен адвокат, стручна одбрана, а терет трошкова ће сносити држава и локалне самоуправе.

„Сваки долазак, односно посета Сигурној женској кући, делује отрежњујуће“, рекао је градоначелник Милош Вучевић.

„Тако боље разумемо и схватамо неке појаве у нашем друштву које нису прихватљиве, боље разумемо да се то дешава око нас, као и да све зависи од сваког грађанина, од целе наше заједнице, да то није питање само административног и извршног управљања већ да неко поступање и понашање није прихватљиво ни с моралне тачке, општедруштвене, нити законске.“

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Међународну кампању „16 дана активизма против насиља у породици”, Сигурна женска кућа традиционално обележава различитим активностима.

„Постоји само један угао из којег се може посматрати насиље у породици, а то је угао жртве, из којег нас она посматра и од нас очекује ефикасан, координисан и мултисекторски одговор институција, и очекује подршку од чланова социјалне мреже“, истакла је руководилац Сигурне женске куће Нада Падејски Шекеровић.

„Насиље према женама може се гледати само из угла грубог кршења људских права и као један од облика дискриминације. Ако сви ми ујединимо наш поглед на насиље према женама, видећемо да морамо да будемо активисти свих 365 дана и да морамо да се боримо за родну равноправност сваког тренутка.“

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести