Кухиње света на Тргу слободе до 30. септембра

НОВИ САД: Фестивал националних кухиња „Food Planet ”, трећи по реду, отворен је данас на Тргу слободем где ће се и одржавати до 30. септембра. Манифестацију организују Удружење грађана „Субсидум” у сарадњи с комапнијама „Color Media Communication” (CPM) и „Нинамедија”, а уз подршку Градске управе за привреду.
food planet
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Последњих неколико година добили смо нове гастрономске фестивале који имају циљ да промовишу домаће произвођаче и производе, рекао је директор Туристичке организације Новог Сада Бранислав Кнежевић. Како додаје, „Food Planet” издваја то што ћемо имати прилику да пробамо гастрономске специјалитете 21 амбасаде које ће за нас припремати храну током трајања фестивала.

У Новом Саду се током године одржи више од 200 фестивала, догађаја, манифестација и разних догађаја који много значе јер чине да град живи током целе године, поручио је Кнежевић.

Прве вечери Новосађанима су се представили Мексиканци, не само храном већ и музиком. А љубитељи слатко-љутог укуса имали су прилику да пробају традиционални моле помлано, који се прави од 87 састојака, међу којима доминирају пасуљ, пилеће месо, чоколада и чили.


Хуманитарна гала вечера следећег понедељка

Наредног понедељка, 16. септембра, у оквиру „Food Planet”-а први пут ће се организовати хуманитарна вечера под ведрим небом, по моделу „Long table” из Граца, и сви који буду желели, моћи ће да имају гала вечеру, од које комплетан приход иде у корист Дечјем селу у Сремској Каменици.

Имаћемо и музички програм који неће бити с бине, него с балкона и прозора зграда које окружују Трг слободе јер желимо да скренемо пажњу и на архитектуру, рекао је директор CPM-а Роберт Чобан.


Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Доносимо три традиционална мексичка јела и текилу, а једно од њих је веома традиционално, популарно и препознатљиво јело мексичке гастрономије и то је чувени моло, љути сос, који се успоставио током колонијалне епохе у Мексику, а меша се с прехиспанским светом и оним што је дошло из Европе, наводи амбасадор Мексика у Србији и региону Марко Антонио Гарсија Бланко, признајући да је од српских специјалитета „најслабији” на ћевапе и кајмак.

Уверен сам, додсао је, у то да би кајмак имао много успеха у Мексику. Потребан нам је један добар српски пољопривредник који ће га однети и представити у Мексику, имаће велики успех, казао је Гарсија Бланко

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести