Мање педијатара због мањка простора

У јавности се спекулише о томе да ли Дом здравља „Нови Сад” има довољан број педијатара, с обзиром на то да су неки лекари из објекта на Новом насељу отишли у пензију, а нови не долазе.
lekar terapija
Фото: Tanjug/pixabay.com, ilustracija

О томе смо разговарали с начелницом Службе за здравствену заштиту деце Дома здравља „Нови Сад” др Весном Вулековић, која каже да на Новом насељу за сада ради седам пердијатара, а проблем је недостатак простора за долазак нових лекара.

– На Новом насељу су пре појаве епидемије ковида-19 постојала два грађевинска одвојена дела педијатрије: школски и предшколски, у којима је радило десет педијатара – каже др Вулековић. – Међутим, с појавом епидемије, простор је уступљен за формирање ковид и нон-ковид амбуланти у почетку, да би се касније оформиле две ковид-амбуланте. То што је мање педијатара и што неки одлазе у пензију није никакав проблем, имамо довољан број педијатара да покријемо недостатке, али је проблем у томе што сада на Новом насељу не може радити десет лекара, када немамо довољно простора због ковид-амбуланти.  Како каже, седам педијатара у објекту на Новом насељу ради у тешким условима. За сада нема гужви, али када крене озбиљнија ситуација с осталим вирусима и бактеријама карактеристичним за овај период, биће проблема.

– Град није велики, те постоји могућност да се родитељи с децом, који су се до сада лечили у објекту на Новом насељу, обрате било ком педијатру у граду у осталим објектима Дома здравља „Нови Сад” – објашњава наша саговорница. – Планира се и отварање новог Дома здравља на Адицама, те ће још један објекат бити доступан за пружање квалитетних здравствених услуга. По броју картона, односно по броју деце која се лече у Дому здравља „Нови Сад”, имамо довољан број педијатара и родитељи не морају да буду у паници да ће остати ускраћени за здравствену услугу.

По њеним речима, за сада су се са специјализације вратила три лекара-специјалиста педијатрије, а очекују до краја године да дођу још две колегинице, тако да ће пет нових лекара радити у Служби за здравствену заштиту деце.

– Сви треба да будемо свесни ситуације која нас је задесила, те ако неко не може да задовољи здравствене потребе у најближој амбуланти, решење може потражити у другим објектима у граду, све док се не обезбеде услови да се простор Новог насеља врати у првобитну функцију Службе за здравствену заштиту деце – каже др Вулековић, и додаје да се мора водити рачуна и о епидемиолошкој ситуацији. Стога, у чекаоницама не сме бити велики број људи, а морају се обезбедити све здравствене услуге, од вакцинације и саветовалишта, до прегледа и лечења болесне деце.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести