Млади најугроженији  у саобраћају

Новосадски средњошколци  су у оквиру пројекта „У саобраћај безбедно, вршњаци” имали предавање и обуку у Средњој техничкој школи „Милева Марић Анштајн”.
с
Фото: Дневник/Слободан Шушњевић

Из сваке средње школе одабрана су по два ученика која ће стечено знање преносити даље вршњацима. Током обуке, вршњачки едукатори указали су ученицама на опасности вожње под дејством алкохола, коришћења мобилних телефона у саобраћају, као и на последице некоришћења заштитне опреме. Пројекат реализује Удружење „Центар за унапређење безбедности у саобраћају”, уз финасијску подршку Канцеларије за младе Града Новог Сада.

– У последњих десет година 18.000 људи изгубило је живот у саобраћајним незгодама – нагласила је Драгана Марковић из Центра за унапређење безбедности у саобраћају, додајући да на путевима у Србији годишње погине у просеку од 500 до 550 младих од 16 до 25 година.

Она је подсетила и на то да је од 1980. године до 2014. у саобраћају погинуло 40.000 учесника, што, према њеним речима, представља град величине Бачке Паланке.

Имајући у виду статистику, директор Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн” Станко Матић сматра да је важно да ученици стекну знање како да безбедно учествују у саобраћају.

Када се узме у обзир чињеница да возачи с једном годином возачког искуства изазивају три пута више саобраћајних незгода, као и да велики број младих настрада у аутомобилима којима управљају њихови вршњаци, јасно је да је едукација о коришћењу заштитних система неопхдна. У прилог томе говори и податак да млади чине 40 одсто жртава свих саобраћајних незгода, наводе из Центра за унапређење безбедности у саобраћају.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести