На листи чекања у геронтолошким центрима око 200 захтева

Како би покушали да превазиђу недостатак обученог особља за негу, уз продуковање квалитетног кадра за будуће време, запослени стручни радници и сарадници Геронтолошког центра “Нови Сад” осмислили су програм обуке за неговатељице, каже за „Дневник” директорица те установе Славица Шкрбић.
e
Фото: Dnevnik.rs

По њеним речима, акредитован је прошле године од стране Републичког завода за социјалну заштиту, а ове године почињу са реализацојом. Директорица објашњава да је један од највећих изазова у протеклој години за установе социјалне заштите очување здравља корисника током трајања епидемије ковид-19.

– У циљу заштите корисника, активно се спроводила имунизација корисника и запослених, тако је 98 одсто корисника примило обе дозе вакцине, док је 90 одсто њих примило и бустер дозе – каже је Славица Шкрбић. – Вакцинисано је и 83 одсто запослених са две дозе вакцине, а 82 одсто примило је трећу дозу, те је уз спровођење свих препорука и инструкција ресорног Министарства резултат тај да смо спречили појаву епидемије у установи социјалне заштите. Све у циљу превенције ширења заразе ковид-19, организован је и рад у свим службама не би ли се минимизирао ризик од угрожавања здравља корисника и запослених. Зато је новосадски Геронтолошки центар лане добио Сертификат о успешној примени мера за спречавање појаве и ширења заразне болести ковид-19.

По њеним речима, установа је организовала 5.116 посета сродника и 1.031 видео позива, не би ли одржали породичне везе и контакте, с тим што су посете биле омогућене у посебним просторијама. Корисници су редовно користили могућност дневних излазака, као и излазака са ноћењем, уз примену свих епидемиолошких мера и сагласност Министарства. Клубови за старије су отворени од септембра 2020. године и свих 19 је активно радило, уз поштовање епидемиолошких мера и присуства чланова,у зависности од квадратуре простора. Прошле године је поново покренута и услуга Дневног боравка и доступна је корисницима уколико су имунизовани са најмање две дозе вакцине против коронавируса.

– На смештају у домовима је 730 корисника, док се око 200 захтева налази на листи чекања – објашњава наша саговорница. – Највише се чека за апартмане у Дому на Лиману, који се реконструишу, док је листа чекања подугачка и за смештај у једнокреветне и двокреветне стационаре, као и за одељење за смештај дементних корисника, као и претходних година. Одређени број корисника одлаже смештај до завршетка епидемије и потпуног укидања мера. На дневном нивоу, услуге помоћи и неге у кући користи близу 250 особа и доступне су одраслим и старијим особама које имају ограничења физичких и психичких способности, услед чега нису у стању да независно живе у својим домовима, без редовне помоћи у активностима дневног живота, неге и надзора. Битно да су са територије Новог Сада. Да би остварили право на те услуге, неопходно је да се поднесе захтев у Центар за социјални рад Новог Сада, у Змај Огњена Вука 13.

Што се тиче грађевинских радова и набавке опреме, директорица Славица Шкрбић објашњава да је лане Геронтолошки центар „Нови Сад“ инвестирао 79.130.113 динара. Од тога је 48.545.283 динара добијено од Минстарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, од Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова 20.174.665 динара, а учествовала је и Градска управа за социјалну и дечију заштиту са 10.410.163 динара.

– Набављена је Централа за дојаву пожара у објекту Дома Ново насеље – истиче Шкрбић. – Замењене су подне ПВЦ облоге у делу објекта Лиман и уграђен је нов хидроцел. Набављен је апарат за дезинфекцију ваздуха у просторијама за посете корисника, а урађена је и реконструкција гасне инсталације у кухињи на Новом насељу. Наставили смо са набавком опреме која недостаје, те је купљено 11 болничких кревета са антидекубиталним душецима и 100 блок кухиња за апартмане корисника. Купљена су два кипера на гас од 100 литара, парно конвекцијска пећ-конвектомат на струју и остали неопходан материјал за кухињу, као и 12 нових рачунара и три лаптопа. Надограђена је и софтверска апликација. Инвестирано је у клубове за старије и одрасле, те је у Клубу „Коста Шокица” урађена реконструкција крова са заменом кровног покривача, док је у Клубу на Новом насељу урађена санација подне плоче са заменом подне камене облоге. Уложено је у техничку опрему и намештај за клубове “Раднички“, „23 октобар“ и „Коста Шокица“.

Геронтолошки центар „Нови Сад“лане је наставио са адаптацијом објекта Дома у Футогу, а у стационару зграде Дворац у приземљу, урађена је нова подподна канализација и санитарни чворови као и потходника. Набављен је и уграђен нови савремени гасни генератор топлоте за потребе грејања објеката у кругу Дома у Футогу. Радови на енергетској санацији Дома на Лиману су започети у јулу 2020. године са ламелом Е и то је завршено прошле године. При крају су радови на А ламели, а завршен је поступак за израду пројектно-техничке документације и идејни пројекти за инвестиционо одржавање Дома на Новом насељу.

– Покренут је поступак за израду пројектно-техничке документације за изградњу новог објекта Прихватилишта, у сарадњи са Градском управом за дечју и социјалну заштиту. Ове године планира се наставак радова на реконструкцији објекта Дома на Лиману. Установа ће наставити са набавком медицинске опреме, пре свега, медицинских болничких кревета за кориснике смештене у стационару - наглашава Славица Шкрбић.

Фото: Dnevnik.rs

Прихватилиште и свратиште

У Прихватилишту за одрасле и старије, које се налази у Футогу, као засебан део дома, тренутно борави 56 корисника, а оно је једна од радних јединица система социјалне заштите, које ради у оквиру Геронтолошког центра “Нови Сад”, по принципу домског смештаја. Ту долазе корисници по упуту Центра за социјални рад, који процењује да ли је смештај оправдан. Због тренутне епидемиолошке ситуације, пре пријема, корисник мора имати негативан ПЦР тест, који се прослеђује Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Прихватилиште пружа услуге прихвата, као и привременог или потпуног збрињавања лица која се нађу у стању социјалне потребе, све до њиховог збрињавања у неку од установа социјалне или здравствене заштите или враћања у породицу.

На дневном нивоу у просеку, око 30 корисника прође кроз Свратиште за бескућнике, које се налази у Футошкој 46, и које ради 365 дана, од 7 до 19 часова, уз поштовање епидемиолошких мера. Његова функција се огледа у пружању адекватне и благовремене помоћи лицима који се нађу у стању тренутне социјалне потребе. То подразумева хигијенске услуге, исхрану, суви оброк и топли напитак. Корисницима који нису са територије Града, помогне се тако што се контактира надлежни центар, купују им се аутобуске карте и упућују се у надлежно место пребивалишта.

        И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести