На Сајму школовани најтраженији, пензионери у потрази за додатним динаром

НОВИ САД: Више од 900 слободних радних места пријавило је 58 компанија на Сајму запошљавања у холу Мастер центра Новосадског сајма.
s
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Највећу шансу да пронађу посао имали су потенцијални радници у производњи, трговини, администрацији, угоститељству и ИТ индустрији, док су прилику добили и архитекте, машински и електроинжењери, ветеринари, фармацеути, те агенти корисничке подршке са знањем страних језика, фризери и козметичари и многи други.

У оквиру новосадске филијале Националне службе за запошљавање, на претходна два сајма запослено је око 900 људи. Однедавно су расписани и јавни позиви за финансијске подстицаје послодавцима и незапосленим лицима, као и за интеграцију теже запошљивих људи на тржишту рада Директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић наводи да је због актуелних конкурса одржавање сајма запошљавања добра шанса за 21.000 незапослених лица како би се укључили у различите профиле и мере.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

- Постоји велико интересовање незапослених за ову врсту манифестације, али и послодаваца тако да смо у прошлој години на нивоу целе Србије одржали преко 60 сајмова преко којих је запослено око 10.000 људи - навео је Мартиновић. - Иако је присутан велик број компанија које траже ИТ стручњака, на сајму се нуди и низ дефицитарних занимања који недостају нашем тржишту рада. Зато је потребно едуковати ученике током образовања да се усмеравају у оне школе и квалификације које су најтраженије како би што лакше нашле посао.

Посао су активно тражили углавном млади људи, са квалитетним образовањем и значајним радним искуством, који су се уз спонтани разговор и остављање радних биографија распитивали за разне позиције. Било је чак и пензионера који су се нашли у потрази за додатним послом како због вишка слободног времена, тако и због потребе за што бољом финансијском ситуацијом. Међутим, послодавцима је значајнија свежа и млада снага коју ће моћи да стимулишу и уколико се покажу омогућити им да напредују.

Мастер инжењер пејзажне архитектуре Миа Вицковић из Сремске Каменице има 24 године и први пут је дошла на Сајам запошљавања, а како каже за наш лист, није досад имала радног искуства, нарочито не у струци.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

- Занима ме све што има везе с архитектуром или пејзажном архитектуром, као и за програме које знам да користим - открила је Миа. - Чекам посао три-четири месеца, овде сам нашла две компаније којима сам оставила свој си-ви, једни траже инжењера пејзажне архитектуре, а други техничког цртача. Свакако бих радила неки други посао док не нађем нешто у струци, а тренутно ме интересује администрација.

Међу незапосленим тражиоцима посла нашла се и дипломирани журналиста Катарина Васић, која је завршила и мастер односе за јавношћу, али тврди да на сајму није нашла посао у струци, али да је на пар места поразговарала с послодавцима, те оставила радну биографију.

- Највише ме занимају послови који су у вези са маркетингом - рекла је Катарина. - Конкретно бих волела да радим у некој компанији као маркетинг менаyер, јер сам имала прилику раније то да радим. Имам искуства и мислим да бих могла највише тако да допринесем да обе стране буду задовољне.

А. Чегар

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести