На Сајму запошљавања раднике тражило 60 послодаваца 

Више од 1.200 радних места у комерцијалној, трговачкој, грађевинској, угоститељској, текстилној, економској, саобраћајној и ИТ струци нашло се у понуди на 28. сајму запошљавања који је одржан у „Мастер центру“ Новосадског сајма.
е
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Потенцијалне раднике је тражило 60 послодаваца, а највећу шансу за проналажење посла имали су радници у производњи и трговини, али и информатичари, економисти, фармацеути, менаџери, комерцијалисти, зидари, тесари, посластичари, магационери, возачи и други.

Том приликом члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић истакао је да је Сајам запошљавања једна од мера за које се показало да имају добре ефекте, јер је то могућност за незапослене да нађу посао. Осим тога, Сајам образовања, који се паралелно одржава, шанса је за студенте и ђаке да од послодаваца сазнају који су профили тражени и, сходно томе, усмере будуће образовање јер да без квалитетног образовања нема ни добре привреде.

– Град је ове године издвојио рекордних 160 милиона динара за Акциони план запошљавања и велико је интересовање за све програме – казао је Радојевић, напоменувши да су актуелни програми за приправнике, стручну праксу и јавне радове. – Конкурси Националне службе за запошљавање су отворени и шанса су за младе и теже запошљиве категорије становништва да покушају да пронађу радно место. У Новом Саду је у 2017. години запослено 5.200 људи више него годину раније, а у 2018. је чак 7.200 више запослених него претходне године. Значи да је за две године запослено више од 12.000 људи у Новом Саду и, када погледамо приходе од пореза на плате, видљиво је повећање у буyету Града.

Иначе, на евиденцији Националне службе за запошљавање - НСЗ крајем фебруара у Новом Саду је било готово осам одсто мање незапослених него истог месеца прошле године, односно, било их је 15.370. Незапослених жена је на евиденцији више – 57 одсто, а старији суграђани су такође бројнији на списку оних који немају радно место. У Јужнобачком округу је крајем фебруара било више од 38.000 незапослених, и то је око шест одсто мање него у истом периоду лане.

На Сајму је јуче организована и презентација јавних позива и конкурса НСЗ-а, Покрајинског секретеријата за привреду и туризам и Града Новог Сада за 2019. годину. НСЗ је представио девет јавних позива и конкурса. То су програми из домена додатног образовања и обука, затим из домена субвенционисаног запошљавања и предузетништва, као и они за подстицање запошљавања особа с инвалидитетом.

– Ове године увели смо нову меру – програме за приправнике с високим и средњим образовањем, за стручно оспособљавање суграђана с високом стручном спремом, младих до 30 година без радног искуства, а за оне са средњим образовањем немамо старосну границу – објаснила је портпаролка НСЗ-а – Филијале Нови Сад, Ђурђина Мачак. – Новина је и да се јавни радови више не могу реализовати у развијеним локалним самоуправама, већ само у онима у трећој и четвртој категорији развијености и на девастираним подручјима. Пријавило се више од 400 послодаваца, и то нам говори да су заинтересовани за наше мере и подстицаје, те да у томе виде добар начин да унапреде своју кадровску политику, а самим тим и пословање.

Незапослени су се кроз разговор с послодавцима могли на лицу места информисати о условима и критеријумима запошљавања, али и да им оставе своје радне биографије. Једна од компанија које су тражиле раднике на позицијама електротехнике или машинства, те безбедности и здравља на раду, је и „Асип превент”.

– Мањи је одзив инжењера електротехнике и машинства, а већи за кадрове  безбедности и здравља на раду. Често нам људи путем мејла шаљу пријаве за посао, па смо много њих примили и мимо Сајма – казао је контролор лабораторије за мерење у „Асип превенту” Горан Ранђеловић, и додао да је, игром случаја, и сам посао у тој фирми нашао преко Сајма. – То је трећи пут да учествујемо на сајму и до сада смо имали позитивна искуства. Критеријуми и нису толико строги, прошле године смо тражили човека с лиценцом, формираног инжењера, али их није било на НСЗ-у. Сада смо спустили критеријуме, а до лиценце се стиже даљим усавршавањем и образовањем. Ко се запосли код нас, има могућност да напредује.

Ј. Вукашиновић - В. Бијелић

Фото: Dnevnik.rs

EUR/RSD 117.1154
Најновије вести