На Тргу слободе обележен Светски дан без дуванског дима

Да ли на потенцијалног или активног пушача утиче и изглед паковања цигарета – јер је агресивни маркетинг

дуванске индустрије стигао дотле да их чак свесно дели на „мушка и женска” – могло се, између осталог, чути  на Тргу слободе, где је обележен Светски дан без дуванског дима.

Дом здравља „Нови Сад” са својим Центром за одвикавање од пушења, а у сарадњи са Заводом за здравствену заштиту студената, Институтом за јавно здравље Војводине, студентима Фармацеутског факултета и ученицима медицинских школа „Доситеј Обрадовић” и „7. април”, НВО „Дуга” и организацијом „Смех јога” приуштио је Новосађанима едукативни дан о штетности дуванског дима по здравље, док је компанија „Минаква” делила флашице с водом свакоме ко се одлучио да остави цигарету.

– Довољно је да прошетате по кафићима и на столовима ћете видети да су паковања цигарета испред девојака и жена прилагођена „дамским потребама”, украшена су цветићима, лептирићима, а иде се чак дотле да су такозвана слим паковања урађена у бојама које конзументкиње цигарета могу да упаре с одећом и тако буду „у тону” – навела је пример агресивне кампање дуванске индустрије Весна Имброњев из Центра за одвикавање од пушења ДЗ „Нови Сад”, најстаријег саветовалишта за одвикавање код нас. – С друге стране, „мушка – мачо паковања” су једноставна, црна, бела или сива, и све је то урађено смишљено.

Аустралија је прва повукла храбар потез с безличним паковањима, уз упозоравајуће омоте у вези с врстама опасних обољења, плућа и грла пре свега, које могу задесити пушаче.

– Наша је жеља да покушамо да обичним паковањима цигарета утичемо на свест грађана јер су истраживања показала да је психолошки, визуелни моменат изузетно важан приликом смањења потражње. Отуда и слоган акције „Спремите се за обично паковање” – каже Весна Имброњев.

Наша саговорница издваја три значајна мотива којим се руководе они који долазе у Центар за одвикавање, у настојању да оставе пушење.

– Најчешће то чине они којима је здравље већ угрожено. Затим, економски моменат је све битнији јер пушачи финансијски не могу да испрате своје потребе, а у последње време све је израженије уверење младих, који имају прилику да путују по свету и виде да је околина све ригорознија према пушачима, о немогућности пушења у јавним просторима. Код нас сви причају о „забрани пушења”, а суштина је заправо у Закону о заштити становништва од дуванског дима, који се не поштује – истакла је наша саговорница.

Директор Дома здравља „Нови Сад” др Веселин Бојат нагласио је да је у оквиру рашње акције мерена количина угљен-моноксида у ваздуху, да су грађани имали прилику да попуне тест о болести зависности (на основу којег су могли да сазнају да ли спадају у „лаке”, „средње” или „тешке” зависнике), измере крвни притисак и количину шећера у крви и још боље се информишу и упознају са сопственим здравственим стањем.

С. Савић

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести