Нови Сад домаћин јединственом фестивалу жена

Фестивал који на једном месту окупља жене које дају свој допринос борби против насиља над женама „Аутономни фестивал жена – Култура ненасиља” први пут се одржава у Новом Саду, почевши од 21. септембра, а трајаће до 10. октобра, до када ће бити покренуте бројне важне теме које се тичу борбе за људска права.
њ
Фото: Промо

Фестивал је званично почео отварањем „Женског базара” , акцијом „Дежурне” и првом трибином на тему „Жене, уметност, инвалидитет”, реализованом у оквиру тематске целине фестивала под називом „Мала школа људскости”. То су само неке од бројних активности фестивала чији је званични носилац „СОС женски центар”, а партнерска организација ИРИДА, уз подршку Фондације за отворено друштво, Фондације „Јелена Шантић”, драматуршкиње Јелене Анђеловски и новинарки „Жена у кутији” Милице Кравић Аксемит и Тамаре Сријемац. 

Координаторка „СОС женског центра” Ивана Перић за „Дневник” истиче да је циљ, осим окупљања жена које дају свој допринос борби против насиља и, генерално, борби за људска права, и да се у јавном простору покрену важне теме као што су теме рода, родног идентитета, положаја маргинализованих група.

– Циљ је да се чујемо, да разменимо мишљења, мапирамо кораке заједничког деловања у правцу културе ненасиља – наглашава Ивана Перић. – Посебно ме радују социјално ангажована уметност и слободне форме, као што су перформанси, јер је то одличан метод да се пренесу важне поруке. Можемо рећи да је овај фестивал спој теоријског, активистичког, уметничког и праксе. Основна порука је „Култура ненасиља” јер смо превише окружени/е насиљем, говором  мржње, нарочито у онлајн простору, неповерењем и општом неповољном социјалном климом, која увек највише погађа групе с ограниченим приступом моћи, као што су Ромкиње, ЛГБТ особе, жене с инвалидитетом, жене изложене насиљу... Желимо да Нови Сад има свој феминистички фестивал који ће да траје, повезује младе и мотивише грађане/ке да дају допринос изградњи културе ненасиља.

Осим поменутих дешавања, која су изазвала велику пажњу посетилаца, одржане су још три трибине на теме „Нулта толеранција на насиље”, „Положај Ромкиња, као и „Положај ЛГБТ особа у друштву”. Одржан је и први јавни наступ „Протестног хора” с 20 учесница на Тргу слободе у Новом Саду, као и „Школа медијске писмености”. Све трибине су биле емитоване и онлајн, да би се током реализације активности водило рачуна о поштовању епидемиолошких мера. Упркос киши у другој недељи, Ивана Перић истиче да су дозвољени капацитети на догађајима били попуњени.

– Поменуте теме још више треба отварати у јавном простору и за мушкарце, јер само једнаким улагањем у сензитивност жена и мушкараца можемо ићи ка родној равноправности и култури ненасиља – нагласила је наша саговорница.

Изложба

Интерактивна изложба под називом „Насиље има једно лице” биће одржана вечерас у 20 часова у Културном центру ЛАБ, Др Хемпта 2. Та изложба представља уметнички програм „СОС женског центра” чији је циљ подизање свести о свеприсутном феномену мушког насиља у друштву.

        К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести