Нови Сад- ИТ центар: Студенти продукт учења виде веома брзо

НОВИ САД: Лепота бивања студентом је безбрижност, док је с наставничке стране лепота чин преношења и стварања новог знања, који је једна од највећих животних привилегија које имамо ми у настави, речи су младе сараднице у настави на Катедри за информационо-комуникационе системе Саре Хавзи.
s
Фото: Privatna arhiva

Она ради, а истовремено и похађа мастер студије Инжењерства информационих система, на Департману за индустријско инжењерство и менаyмент на Факултету техничких наука (ФТН) Универзитета у Новом Саду. Сара ради као сарадница у настави око годину. Пре тога је била ангажована као студент-демонстратор на факултету, а ускоро би, како каже, требало да постане асистент-мастер Инжињерства информационих система. Она за „Дневник” открива да се после завршених основних студија, упркос понуђеним условима и платама какве радници имају у ИТ компанијама, одлучила за рад на факултету.

Сплет различитих околности ме је довео до рада на факултету, али на то су свакако значајан утицај имали професори за које данас радим и моја жеља за послом који доноси различите изазове, истиче Сара Хавзи.

Како додаје, иако је добијала озбиљне понуде у одређеним компанијама, одлучила је да за почетак себе усмери ка ономе што јој се у овом тренутку чини да највише воли, а посао у привреди ће морати да сачека.

ФТН изузетно подржава своје запослене да се опробају у привреди и на тај начин стекну квалитетно знање јер академске институције морају да сарађују с привредом да би квалитет и наставе и науке био на највишем нивоу, вели наша саговорница.

Сара Хавзи данас предаје неколико предмета, а у свет науке је закорачила још у студентским данима. Она наводи да пре пет година, када је уписивала факултет, није тачно знала у шта се упушта. Ипак, пошто је уписала студијски програм Инжењерство информационих система, имала је прилике да сагледа ИТ свет из различитих перспектива и одабере ону која јој се највише допада. Сара Хавзи наводи да је средњошколцима ИТ сектор сада много ближи, с обзиром на то да се претходних година значајно радило на повећању обима градива из те области.

Студенти Инжењерства информационих система имају прилике да се запосле на разноликим пословним позицијама и због своје интердисциплинарности изузетно су тражени на тржишту, наглашава наша саговорница.

Фото: Privatna arhiva

Они, додаје, стичу озбиљно знање из области информационих технологија, а с друге стране, значајно разумеју пословни аспекат предузећа.

Током студија немају тај осећај, али када се на крају факултета сложи пузла, опсег и ширина стеченог знања постану им потпуно јасни. Тржиште је данас изузетно захтевно и није довољно бити експерт у само једној области. Потребно је константно надограђивати себе на потпуно различите начине. Факултет је темељ, а то да ли ће појединац на том темељу да изгради колибу или зграду, зависи много од њега самог. ФТН студентима нуди темељ јак за облакодер, на њима је да га изграде, поручује наша саговорница.

Сара Хавзи потврђује да у Србији има посла у ИТ сектору, и додаје да се ИТ сцена у Новом Саду веома променила током последњих година и да још увек расте, за шта је, како каже, заслужан и ФТН. Она наводи да стручна студентска пракса доприноси „врло раном, а врло квалитетном запошљавању студената с тог универзитета и стицању практичних вештина пре уласка на тржиште”.

Нови Сад иде у добром смеру, а дефинитивно је за то заслужан и Факултет техничких наука јер су велики број компанија које постоје отворила деца ФТН-а, која ће такође запослити децу ФТН-а, и тако укруг, истиче Сара Хавзи.

По њеним речима, квалитет знања који се нуди студентима на нашем факултету је на завидном нивоу, а срећа је што плодове учења беру врло брзо.

Она је одмах након завршених основних студија добила прилику да види како је „с оне стране катедре”, а за „Дневник” истиче да сваки дан једва чека да иде на посао.

Прво што сам помислила кад сам стала с ове стране катедре је било „Вау! Све се види одавде!”, наглашава кроз осмех Сара Хавзи.

То што и даље, додаје, студира има добре стране јер може веома добро да разуме своје студенте.

Један од најлепших тренутака је када видете у очима студената да су разумели. То значи да се твоје учење исплатило. Ово је посао који ја стварно волим највише на свету, и то је суштина свега, нагласила је Сара Хавзи.

К. Ивковић Ивандекић

ПројекатНови СадИТ центар, од образовања до запослењасуфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести