Усвојен ребаланс буџета: Више новца за капитална улагања

НОВИ САД: Одборници Скупштине града већином су гласова усвојили ребаланс буџета за 2017. годину, који је новом одлуком повећан за нешто више од 2.4 милијарде динара.
skupstina grada
Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Усвајању ове одлуке претходила је жестока полемика власти и опозиције која се, осим на делове буџетских ставки, односила и на нов модел расправе по ком је време за расправу о одређеним тачкама лимитирано, па је за ребаланс расправа ограничена на четири сата, што је, када се расподели на све одборнике и одборничке групе, износило око три минута по одборнику.

Градоначелник Милош Вучевић каже да је поносан ребалансом буџета, који износи преко 25,3 милијарди динара и да ће више новца бити издвојено за капитална улагања.

Највећи део новца, 1,1 милијарди распоређено је Управи за инвестиције и грађевинско земљиште, 380 милиона за путну привреду, део новца одлази и за наставак изградње канализационе мреже у Будисави и Руменки и атмосферске канализације у Кисачу. Део средстава биће издвојен за израду идејног решења и студије оправданости о изградњи будућег моста преко Дунава, односно продужетак Булевара Европе и спајање са Булеваром патријарха Павла, што подразумева финалну фазу западне обилазнице око Новог Сада и спајање са будућим ауто-путем Нови Сад - Рума.

За образовање ће бити опредељено 253 милиона динара, од чега ће 50 милиона динара бити дато за завршетак централне кухиње ПУ „Радосно детињство“ на коју се годинама чека.

Ову инвестицију са још 50 милиона финансираће Аутономна Покрајина Војводина, а заједнички са по 45 милиона динара Град и Покрајина финансираће опремање нове зграде Хитне помоћи како би до марта 2018. године, када се планира потпун завршетак радова, нова зграда била и завршена.

Добар део новца ићи ће према Петроварадину за уређење Подграђа, а 60 милиона динара биће издвојено за набавку нових аутобуса ЈГСП “Нови Сад”, уз постојећих 60 милиона који су већ опредељени.

Најбитније је да капитална издвајања из буџета, а ту улазе капитални трасфери, капиталне субвенције, капитална улагања - износе готово 39 одсто, односно око 9,8 милијарди динара. Што се тиче пуњења буџета он је стабилан, очекујемо да крене и боља реализација, пре свега капиталних пројеката у другој половини године. Добар показатељ је повећање наплате од комуналног опремања, много више се гради у односу на прошлу годину и доста је повећан промет некретнина, што видимо по порасту прихода од пореза на промет на пренос апсолутних права. То су показатељи који нам дају за право да кажемо да нам се привреда опоравља, рекао је Вучевић.

Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Он је најавио да ће се наставити субвенционисање уписа деце у приватне вртиће, али и да није реално да ће сва деца која не успеју да се упишу у ПУ “Радсно детињство” успети да се упишу у приватне вртиће, јер садашњи буyет не може да поднесе већа издвајања у ту сврху због мноштво других обавеза, додајући да “има увек више проблема него што има пара”.

Тренутно субвенционишемо 2.000 деце у приватним вртићима. Ако бисмо још 1.000 субвенционисали, то би значило да би се линерано морао смањити износ субвенција, пошто немамо простора у буџету да повећавамо те издатке, казао је градоначелник.

Додао је и да ће до краја године бити донета одлука шта ће се радити са Спенсом, а у наредним данима и решење за Апотекарску установу „Нови Сад“.

Да ли ћемо ићи на приватно јавно партнерство које ја видим као једини излаз, а за то нам треба да спроведемо најмање осам месеци или ћемо, ако буду кренула утужења и блокаде, ићи пред скупштину и рећи да је једна од опција и ликвидација. Не можемо ово издржати, они сваки месец праве губитак само на зарадама седам милиона динара, оценио је Вучевић, додајући да ће за десетак дана бити расписано јавно-приватно партнерство за ЈКП „Стан“ и да је неизвесно је хоће ли бити заинтересованих.

Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Представници градске опозиције: Српске радикалне странке, Демократске странке и “Доста је било” гласали су против ребаланса градске касе износећи различите разлоге због чега не желе да га подрже.

Ребаланс неће донети ништа епохално, круцијално и ново што већ нисмо имали прилике да видимо последњих неколико година. Нови Сад се није развијао већ стагнирао. Највећи део од 2, 4 милијарде иде у текућу потрошњу, а незнатни део иде у капиталне расходе, мишљење је шефа одборничке групе СРС Ђурађа Јакшића.

Он је рекао да му се чини како ће никад већи буџет од преко 207 милиона евра са расходне стране остати “мртво слово на папиру”, јер велики део капиталних пројеката неће бити реализовано и да ће бити пренето у наредну годину.

Радикали су поздравили издавања за градњу новог Сентандрејског булевара, музичке и балетске школе, зграде Хитне помоћи и спортске хале у Петроварадину, али је додао да средства треба да се усмере и у изградњу примарне комуналне инфраструктуре, “јер сви Новосађани би коначно у 21 веку требали добити воду, асфалт, струју и канализацију”

Вељко Крстоношић, шеф одборничке групе Демократске странке критиковао је предложени ребаланс наводећи да се њиме, иако је буyет номинално већи од првобитно планираног, “иде на запушавање рупа које су настале катастрофалним вођењем града”.

Јасно је да ова средства иду у текућу потрошњу и на тај начин ћемо само замаглити стање у Новом Саду које је сваким даном све лошије и води у катастрофу, оценио је Крстоношић.

За шефа Одборничке групе “Доста је било” Александра Бујића овај ребаланс је потврда да градска власт не уме добро да испланира буџет, па од капиталних инвестиција које не буду реализоване вишак средстава одлази у текуће субвенције, а чак се враћа и новац који су виши нивои власти издвојили граду за неке планиране послове који нису извршени.

Поражавајуће је да вишак средстава који се појављује из извора продаја непокретности у тренутку када друге капиталне вредности град продаје не умемо утрошимо, него их преливамо у текућу потрошњу која храни партократску армију запослених у јавним предузећима, оценио је Бујић.

Шефица Одборничке групе СНС Дина Вучинић нагласила је да је овај ребаланс потврда континуитета озбиљне и одговорне политике коју води градска власт на челу са Милошем Вучевићем додајући да је према извештају Фискалног савета Нови Сад у последњих неколико година једна од најстабилнијих локалних самоуправа у држави.

Град где долази све више инвестиција и стране компаније имају простор за инвестирање. Завршен је Булевар Европе на основу кога и долазе нови инвеститори који желе да отворе нове погоне и запосле нове раднике. Нове фабрике запошљавају преко 3.000 радника, што није забележено годинама уназад. Ово је шанса, да другим мандатом покажемо грађанима да имамо најбољу намеру, казала је Вучинић и обећала пуну подршку одборничке групе на чијем је челу градоначелнику Милошу Вучевићу.

Опозиција била незадовољна временом одређеним за расправу, јер је према томе за Програм уређења грађевинског земљишта одређено изузетно мало времена, па је по одборнику то време износило око минут и по.

То ипак није убрзало скупштинску расправу, јер је од предложених 64 тачака дневног реда до 20 сати обрађено мање од трећине тачака и очекује се да ће седница градског парламента бити настављена сутра, а могуће и прекосутра.

А. Савановић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести