Новосадски ватрогасци упозоравају: Од летњих пожара угрожени и људи и животиње и имовина... 

Ватрогасно-спасилачка бригада Нови Сад је од почетка године до 27. августа интервенисала 1.642 пута, а од тога ватру су на отвореном простору гасили чак 892 пута.
њ
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Како каже командант бригаде Стојан Миловац за „Дневник”, између 60 и 70 одсто њихових интервенција чине пожари на отвореном простору, што, истиче, довољно говори о томе да морамо да радимо на заштити од пожара, али и о пожарној култури не би ли смо разумели које опасности могу изазвати пожари на отвореном.

– Број пожара на отвореном простору је уобичајен и на годишњем нивоу и за ове летње месеце, међутим ми очекујемо већи број интервенција на отвореном на јесен, када дође до жетве кукуруза – објашњава Миловац. – Тада долази спаљивања биљних остатака и тада очекујемо пораст броја пожара. Апелујемо на грађане да не спаљују остатке пострних усева, смећа и биљних остатака на отвореном, јер штета је вишеструка.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Наш саговорник напомиње да су приликом паљења ватре на отвореном у опасности најпре они који је пале, јер се може десити да се човек угуши од дима, а, осим тога, такви пожари се веома лако преносе.

– Летње је време, а на отвореном увек има ветра који дува и веома се лако преноси па може да дође до стамбених објеката, тада су угрожени и људи у кућама, њихови помоћни објекти, животиње – истиче Миловац. – У опасности су људи у аутомобилима, тј. саобраћај је тада угрожен. На аутопуту се веома често дешава да се задиме саобраћајнице, а возачи када развијају велике брзине неочекивано могу да уђу у облак дима и да изазову саобраћајну незгоду. Опасности су велике, а једна од њих је и деградација земљишта на којем се спаљују биљни остаци и смеће.

Како сазнајемо, коронавирус није омео посао новосадских ватрогасаца. Сви они редовно су обављали свој посао и спроводили све превентивне мере заштите, као и остали грађани, истиче командант  Ватрогасно-спасилачке бригаде Стојан Миловац. Додаје да у тренуцима пожара људи заборављају на епидемију, али да се ватрогасци штите и поштују дистанцу и избегавају близак контакт са људима код којих гасе ватру.

Иначе, у батаљону Нови Сад тренутно је у четири смене распоређено 88 ватрогасаца спасилаца. Стојан Миловац истиче да вапе за ватрогасцима, те да очекују да се у септембру настави пријем нових.

– Очекујемо 15 ватрогасаца спасилаца на нивоу јужнобачког округа – објашњава Миловац. – Они су заиста прекопотребни. Имамо јединице у којима је јако мали број ватрогасаца, па чак и Нови Сад због природног одлива. Они би похађали курс у трајању од четири месеца и негде пре Нове године би почели са радом у јединицама.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести