О аутизму уз парче пице

Председница Удружења „Свој свет” Душица Јаћимовић недавно је отворила малу пицерију у Косовској улици 34 на Подбари, а након божићних празника организовала је акцију за особе с аутизмом и њихову пратњу, који су током три дана имали право на бесплатну пицу.
д
Фото: Dnevnik.rs

Како каже Душица Јаћимовић, жеља јој је да пробуди радозналост грађана и да се упознају с изазовима с којима се сусрећу такве особе и њихове породице.

– Иако је била је могућа достава на кућну адресу, нико није искористио ту погодност, већ су одлучили да нас посете, вероватно да бисмо се упознали, дружили и разменили искуства – каже наша саговорница. – Тренутна ситуација с коронавирусом тешко пада тој деци јер имају устаљену дневну рутину која је сад нарушена. Надам се да ће следећи пут одзив бити много већи. Планирам да акцију организујем барем једном месечно, а уколико разрадимо посао, једном седмично. Осим тога, планирамо да Међународни дан аутизма обележимо 2. априла разним акцијама, уколико епидемиолошка ситуација буде повољна.

Душица Јаћимовић истиче да има утисак да многи не знају о каквом развојном поремећају се ради и не знају како да се понашају према аутистичним особама, а посебно их буни што се оне физички не разликују од других.


Развојни поремећај

Аутизам је развојни поремећај, сматра се емоционалним проблемом, односно одређеном врстом искључености. Аутистичне особе имају посебне начине комуникације, због чега настају препреке у социјализацији и формирају свет за себе и „затварају се” у њега. Како објашњава председница Удружења „Свој свет” Душица Јаћимовић, таква деца су често интелигентна, али их свет око њих збуњује, већина има одређени фонд речи, али говоре само када они желе, а нека имају необичну надареност, попут листања књиге стопалом, сликања...


– Особе с аутизмом се лако узнемире, поготово у млађем узрасту, уколико се нађу у великој гужви или су окружене буком – појашњава Душица Јаћимовић. – За њих је карактеристичан изостанак вербалне комуникације, многи имају изузетно добру развијену невербалну комуникацију, обично су физички спремнији, воле спорт и надарени су, брзо усвајају вештине гледајући друге. Када је реч о реакцијама других приликом сусрета или упознавања с аутистичном особом, неки се уплаше, неки родитељи су радознали, распитују се и желе да сазнају о чему се ради, па траже савет који је најбољи начин да се приђе детету. Моја порука је да се не треба бојати особа с аутизмом јер и она желе да се друже, само на другачији начин показују љубав: неочекиваним грљењем и љубљењем, сувише јаким стиском...

Све појединсти о Удружењу се могу наћи на сајту њњњ.својсвет.рс, а до сада су организоване донаторске вечери, чланови

учествују на креативним радионицама, као и на продајним изложбама... Како појашњава Душица Јаћимовић, Удружење сакупља новац за изградњу првог центра за аутизам који би решио многе изазове: правовремено постављање дијагнозе, подршку у току образовања, збрињавање особе с аутизмом које су остале без подршке породице и да се направи званичан регистар, који тренутно не постоји.

Текст и фото: С. Ковач

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести