Обележена 301. годишњица велике битке код Петроварадина

Аустрија подржава Србију на путу ка Европској унији и она има велике могућности да постане мост између центране Европе и Истока, изјавио је на обележавању 301. годишњице велике битке код Петроварадина војни аташе амбасаде Аустрије у Београду пуковник Мартин Шисер.
VeziracPolaganjeVenacar-BLU_0003
Фото: Дневник (Б. Лучић)

„Пре три века овде и у целом региону се водила велика битка, али време мира је веће од времена ратовања“, казао је Шисер.

“Знамо да је овај простор део централне Европе и надам се да ће Србија за неколико година бити део Европске уније. То је и наш циљ.”

На споменик на фрушогорском Везирцу подигнутим свим палим борцима битке између Аустрије и Османске империје 5. августа 1716. године у којој је поражена војска Османлијског царства, венце су положили пуковник Шисер, амбасадор Мађарске Атила Пинтер, први саветник амбасадора Турске Анил Кајалар, представник Мисије ОЕБС у Србији Томазо Диеголи, заменица покрајинског секретара за високо образовање и научно истраживачку делатност др Светлана Ракић, помоћник градоначелника Новог Сада Александар Петровић и витезови Светог Ђорђа из аустријског Еизенштата. 

„У прошлости су се овде борили синови Турске, Аустрије и Мађарске, припадници више нација“, рекао је амбасадор Пинтер.  “Сад долазимо овде сваке године из амбасаде Турске, Аустрије и Мађарске у Београду и представници Мисије ОЕБС да одамо почаст свим припадницима те битке. Можда смо у прошлости били непријатељи, али данас смо пријатељи. То  јесте и најважнија порука овог догађаја.“   

Фото: Дневник (Б. Лучић)


Мир и међусобно уважавање

Први саветник амбасадора Турске у Београду Анил Кајалар је изразио наду да ће период мира и међусобног уважавања ради будућности деце дуже трајати од времена у којима се ратовало. 

„Битка на Петроварадину је била значајна битка, део наше заједничке историје. У тој заједничкој историји постоје и друге значајне битке, у некима смо били савезници, у некима противници“, рекао је Анил Кајалар.

“Надам се да ће период мира и међусобног уважавања увек превладати зарад будућности наше деце.”


Обележавање годишњице било је посвећено свеопштем миру у свету. Поруку мира симболично су понели бели голубови са споменика на крају манифестације. О значају обележавања годишњице битке говорио је дугогодишњи председник Масне заједнице Петроварадин Петар Мудри. Он је навео да током 11 година од како се обележава тај историјски догађај, значајан и за Европу истог дана кад се избио, стицао је све већи углед у европским размерама.

„Подршку коју сад већ имамо најбоље илуструје стално присуство више амбасадора и високих званичника не само држава учесница у тој великој битци него и амбасадора и институција ЕУ“, рекао је Мудри. 

Томазо Диеголи који је на догађају учествовао испред шефа Мисије ОЕБС у Србији је подсетио да је ОЕБС организација за европску безбедност и сарадњу и броји 57 земаља чланица, и да иако ОЕБС 1716. није постојао, неке вредности на којима се организација заснива, постојале су већ и тад.

„Дефинитивно период мира, дијалога и сарадње треба и даље да буду модели за будућност“, поручио је он. 

Фото: Дневник (Б. Лучић)

Годишњица велике битке, која је трајала две године и променила у географском, историјском и политичком смислу тадашњу Европу, значајна је и за Нови Сад, европску престоницу културе 2021. године. О томе је говорио помоћник градначелника Новог Сада  Александар Петровић. 

„Прошла година је била јубиларна три века од битке, ова година 301. није ништа мање јубиларна и ништа мање значајна из перспективе погинулих ратника и свих нас који заједнички стрејимо ка Европи“, рекао је Петровић.

“Србија, Војводина и Нови Сад, у последњих неколико година се јасно детерминисали да је наш циљ Европа и Европска унија. Захваљујем се господину из аутријске амбасаде што је то на веома виспрен, надам се искрен и реалан начин прокоментарисао. Нови Сад је одувек био Европа и одувек ће бити Европа.” 

Е. Марјанов
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести