Обележиће се 100 година од настанка колонистичких насеља

Пројекат обележавања 100 година од настанка колонистичких насеља Степановићево, Танкосићево у Кисачу, Ветерник и Пасуљиште у Футогу, у жељи да се ода почаст прецима који су учествовали у Великом рату, биће реализован током ове и наредне године.
Приватна архива
Фото: Приватна архива

У плану су различити садржаји који ће свим генерацијама приближити живот, заслуге и храброст наших предака, а акценат ће бити на колонистичким насељима која имају чиме да се похвале и свакоме ће на тај начин бити посвећена пажња.

- Оне који су се из Великог рата вратили, дочекала је ситуација у којој су морали да се боре за своје парче земље за коју су жртвовали живот, породице и све који су их волели – објашњава чланица Организационог одбора пројекта Милана Арњаш. – Мало људи зна да је један период свог живота у Степановићеву провела и хероина балкансих ратова и Првог светског рата Милунка Савић. У њену част, 2015. године поставили смо у том насељу спомен-плочу, а с обзиром на чињеницу да имамо много података о оснивачима Степановићева, родила се идеја да њима и њиховим породицама одамо почаст једном сталном поставком која би обухватила основне информације и фотографије. Том приликом материјал који смо до тада прикупили погледао је и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, који подржава нашу иницијативу. Данас, након шест година, створени су услови да се у Степановићеву направи културна станица, где ће све то бити уклопљено.

Фото: Приватна архива/Прикупљени материјал имао је прилику 2015. године да погледа градоначелник Милош Вучевић

Поставке и слични садржаји посвећени сећању биће трајно изложени у сва четири насеља, а већ ове године у плану су програми за основце, у оквиру којих ће упознати историју места у којем живе. За одрасле ће бити организоване трибине, предавања и округли столови, на којима ће предавачи бити многа позната имена стручњака и историчара.

– У овој години планирамо одржавање шест трибина плус округли сто, а брошура прилагођена деци већ је у припреми – открива Милана Арњаш. – Све су то планови у оквиру којих желимо тему да приближимо људима, што отвара велике могућности – да се идеја прошири на сва колонистичка насеља и у том смислу повежу Бачка и Банат. Сматрам да су такви садржаји значајни и за наш град као будућу Европску престоницу културе, и уједно ће бити прилика за размену знања и искустава.

Фото: Приватна архива

Пројекат реализује Удружење грађана „Чувари традиције и народног блага” у сарадњи с Удружењем потомака солунских добровољаца и уз подршку Градске управе за културу.

Фото: Приватна архива

– Људи су углавном одушевљени кад чују за ту тему, зато што сматрају да, као ни јавност уопштено, нису довољно обавештени. Многи су се озбиљно бавили том темом, постоје бројне књиге, али сматрам да све није довољно приближено обичном човеку. Свако од нас жели да зна ко су нам преци, шта су постигли у животу да би нам обезбедили то што данас имамо и поносни смо на то. Подсетила бих и на чињеницу да је велики број нас рођен у време последњих ратова, па у односу на то можемо се поистоветити или бар схватити колико је значајно борити се за своју државу. С друге стране, ако децу одмалена упознамо, рецимо, с тим да је њихов прадеда или чукундеда ишао у рат за боље сутра, и она ће показати веће интересовање, и више ће ценити част и отаyбину – поручује Милана Арњаш.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести