Oкривен споменик палим борцима Jeврејима у борби против фашизма

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, председница Скупштине Града Новог Сада Јелена Маринковић-Радомировић и председник Јеврејске општине Нови Сад Мирко Штарк присуствовали су откривању споменика палим борцима новосадским Јеврејима у борби против фашизма.
с
Фото: Град Нови Сад

Откривању споменика присуствовале су и делегације Покрајинске владе, Амбасаде Израела, СУБНОР-а, начелник Јужнобачког управног округа Милан Новаковић, као и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Јеврејска општина Нови Сад поднела је иницијативу за постављање спомен-обележја у знак сећања на храбре суграђане, новосадске Јевреје, а споменик се налази на зеленој површини у дворишту Синагоге.

- Припадници јеврејске заједнице заједно са нашим народом на овим просторима нераздвојне су жртве у борби против фашизма. Подизање споменика је достојанствен начин да се ода пошта и чува успомена на пале борце и да се за вечност забележе њихова имена и сачувају од заборава. Нека нас овај споменик опомиње на обавезу да негујемо захвалност и идеале за које су они дали своје животе, и на то шта значи бити слободан. Такође, овај споменик не сме бити само место туговања већ место подсећања на страхоте рата и опомена за све нас, и за будуће генерације, да не дозволимо да се такви злочини понове. Неговање заједништва и живот у слози, миру и пријатељству са грађанима друге вере и нације је драгоценост нашег Новог Сада, а важна лекција за све нас је да морамо бити заједно у борби против сваке врсте насиља.Изражавам дубоко поштовање према жртвама и нека им је вечна слава и хвала им – рекао је градоначелник Ђурић.

 

Председник Јеврејске општине Мирко Штарк је нагласио да је требало да прође 78 година како би се за вечност забележила имена Јевреја који су погинули у борби против фашизма и на тај начин их сачували од заборава за будуће генерације.

- Захваљујући труду и залагању Павла Катића, једног од наших најстаријих чланова који се борио годинама за ово спомен-обележје, данас присуствујемо овом свечаном чину. Веома је важно да се запамти да је моја генерација последња која има индиректно сећање на Други светски рат, и све оно што ми не урадимо, наредне генерације неће урадити јер ће наша сећања отићи у заборав. Овај споменик и књиге које које остају за нама су веома важни, зато што чувају трагове историје од заборава - рекао је Штарк.

На спомен-обележју у виду гранитне плоче уклесан је симбол Давидове звезде, испод којег је на српском, енглеском и хебрејском језику написано: „Јевреји Новог Сада погинули у отпору против фашизма 1941-1945“, а уклесана су и 92 имена Јевреја који су у Новом Саду дали живот за ослобођење земље од фашиста. Споменик је донирала каменорезачка радња Петровић из Руменке.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести