Оригиналане обраде традиционалне музике  у пројекту „Укрштање“

 Иновативан пројекат „Укрштање”, подржан од Фондације „Нови Сад 2021” у оквиру јавног конкурса „Публика у фокусу”, окупио је три институције: Завод за културу војвођанских Словака, ШОСО „Милан Петровић” и Удружење грађана „Отворени круг Нови Сад” с циљем да створе оригиналан сценско-музички догађај.
е
Фото: Dnevnik.rs

Репертоар песама и напева бројних народа у Војводини изводиће у савременом аранжману инклузивни Ритмички хор, сачињен од корисника Радног центра школе „Милан Петровић”, волонтера и средњошколаца, уз пратњу саундбим оркестра „Добри људи” и телесних перкусиониста Ане Врбашки и Марка Дињашког.

– Уз мото „Из традиционалног у модерно, из покрета у звук” стварамо нову културу, будући да досад нико није обрађивао традиционалну музику на тај начин, у том саставу, уз технику којом се у Србији бавимо само Марко Дињашки и ја – казала је Ана Врбашки из Удружења грађана „Отворени круг Нови Сад”.

У одабиру песама помогли су им етнолог Маријан Павлов из Завода за културу војвођанских Словака, који је организатор и координатор целог пројекта, те етно-кореолог Весна Карин с Академије уметности. Певачки хор води Јарослава Бенка, док песме уз модерни приступ аранжира млади композитор Љубомир Милановић.

– Неке од њих биће познате публици, а неке, рецимо бећарац за који је текст написала Соња Лештар Младенов, глумица која ће режирати тај наступ, имаће препознатљив шаблон – додала је Ана Врбашки. – Марко и ја ћемо углавном бити стожер целог наступа јер ћемо бити извођачи у свакој композицији.

Од јуна, када су радионице под називом „Тело као инструмент”, као својеврсна музикотерапија, биле отворене за све заинтересоване, формирала се екипа од десетак корисника Радног центра ШОСО „Милан Петровић” која чини Ритмички хор.

– Мислим да је пун погодак то што радимо с одраслима, за које не постоје садржаји тог типа, и што групу не чине искључиво особе с инвалидитетом јер је у том случају боља сарадња. Не треба занемарити ни емпатију и успостављање топлог људског контакта при којем се гледамо у очи – објашњава Ана Дињашки. – Осим интеракције с публиком, специфично за наше наступе биће и то што ћемо јој, као оркестар, доћи пред ноге. Имаћемо око пет наступа у околини, а четири у самом Новом Саду, од којих су прва два 11. и 12. октобра. Они ће, осим честих проба, бити припрема за последњи, највећи и најсвечанији концерт, који ћемо одржати 15. децембра за најширу публику.

Други део тог необичног ансамбла представио нам је Жарко Себић, који држи радионицу „Звучни сноп”, базирану на употреби технологије која омогућава особама с инвалидитетом да активно учествују у извођењу и креирању музичких дела.

– Саундбим оркестар „Добри људи” окупља петнаестак полазника Радног центра Школе „Милан Петровић”, међу којима је најактивнијих седам-осам – каже Себић, додајући да реч „укрштање” за њих симболично означава интеграцију аматера и професионалних уметника у стварању мултимедијалног програма.

„Добри људи” и досад су сарађивали с музичарима различитих праваца, од класике, рока и yеза до електронске музике, а последње у низу им је учешће на овогодишњем фестивалу „Улични свирачи”. Посебно су поносни на наступе у Синагоги, Културном центру и на Новосадском yез фестивалу и учешћу у извођењу пратеће музике за документарац „Када бих могла да бирам” о девојци с церебралном парализом Марини Обрадовић.

Текст и фото: С. Милачић

 

Пројекат „Подршка особама с инвалидитетом” реализовала је „Панонија Медиа”, а суфинансиран је од стране Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести