ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПОРФИРИЈЕ НА ВЕЛИКОМ ОСВЕЋЕЊУ ХРАМА СВЕТОГ СИМЕОНА МИРОТОЧИВОГ Ветерник је добио своју душу (ФОТО, ВИДЕО)

Патријарх Српски Порфирије предводио је у Ветернику Свету архијерејску литургију током које је обављен чин Великог освећења храма Светог Симеона Мироточивог са литијом. На хиљаде верника испунило је новоосвећени храм и црквену порту, а српски патријарх, епископи и свештеници имали су посебан дочек – шпалир са белим платном пред улазом у цркву уз цвеће и дарове црквеним великодостојницима.
њ
Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Освећење једног од најлепших православних богомоља у Епархији бачкој обавило се у години јубилеја – 100 година од оснивања Ветерника.

Патријарх Порфирије рекао је да је овај дан одише радошћу и благословом „јер је Ветерник добио своју душу“.

– Оно што је душа за човека као личност, као појединца, то је храм, храм Божији у једном насељу – казао је патријарх Порфирије.

Он је подсетио да су ово насеље, које је данас срасло са Новим Садом, најпре настанили рањеници са Солунског фронта који су ослепели у биткама на Кајмакчалану, а после, у веку до наших дана, у Ветерник долазе браћа и сестре из свих крајева где живе православни Срби.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

 – Дошли сте браћо и сестре овде из Хрватске, Крајине, Босне и Херцеговине. Као што су некада дошли силом прилика рањеници са Кајмакчалана, и ви сте силом прилика дошли овде, али промисао Божији, иако се нама неретко чини да нешто нема логике и да нема смисла, има своју дублју логику, има свој дублји смисао. Засигурно, Бог је хтео да се данас овде саберемо из многих крајева, православни Срби, и да осветимо храм посвећен светом оцу нашем Симеону Мироточивом, родителју нашега родоначелника Светога Саве, а заједно са њим, и нашем духовном родитељу – нагласио је патријах Српски.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

 Он је у беседи напоменуо да је данашње сабрање на освећењу ветерничког храма показатељ да су „народ Божији, народ хришћански, народ Христов, народ православни“, и да је правило нашега живота Јеванђеље Христово и његов закон и заповести.

– Сабрали смо се да покажемо да смо једно у Јеванђељу Христовом, да смо једно вером нашом у Христу Господу нашем. Сабрали смо се да осветимо храм, да осветимо место на којем ће се оприсутњавати непрестано Царство Божије, на којем ће се пројавлјивати Царство Божије, а ми на том месту постајати његови грађани, постајати једно са Христом, бивати једно са њим и једно међусобно. А Царство Божије је тајна радости, баш онако како смо чули у Јеванђељу – истакао је патријарх Порфирије након читања одломка из Јеванђеља по Матеју (22,1-14) у ком Христос Царство небеско упоређује са свадбом на коју су позвани многи. – Нека би Господ дао да се одазивамо увек на позив Божији, на звона која ће куцати са звоника овог храма за вас, али позивати вас да се овде сабирате било да сте дошли са Кајмакчалана, било из Крајина, из Хрватске, из Босне, или било одакле, или поникли овде, још од времена Чарнојевића, када буде звонило и позивало вас на свету литургију, на свету молитву, то ће бити позив Господара који жени свога сина и све вас позива на свадбу, а ви се трудите, колико је до вас, да увек будете обучени у свадбено рухо. То значи у православну веру, и то значи у молитву. То значи у духовни труд, у смирење и у покајање.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Литургију и освећење храма Светог Симеона Мироточивог патријарх Порфирије служио је у саслужењу домаћина - епископа бачког Иринеја, викарног епископа мохачког Дамаскина, осечкопољског и барањског Херувима, ваљевског Исихија и шабачког владике Јеротеја у саслужењу свештенства Епархије бачке.

Овој свечаности, између осталих, присуствовали су и потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.

Фото: Дневник (А. Савановић)

У богослужбеној функцији већ 27 година

Темељи овог православног храма освештани су 1991. године, а под кров је стављен 1996. године када су отпочела и богослужења. Богомоља је изграђена у српско-византијском стилу у облику уписаног крста, као петокуполно здање с једном централном куполом и четири мање. Међутим, до 2016. година црква је имала голе зидове, када је почело иконописање које је завршено 2020. године. Осликао ју је Београђанин Александар Живадиновић са својом екипом. Осим осликане цркве с подном орнаментиком и иконостаса изграђеног од полудрагог камена оникса, ветерничка црква може да се подићи и изузетно уређеном црквеном портом и игралиштем за најмлађе.

А. Савановић

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести