Откривене спомен-плоче са именима 56 ваздухопловаца

Дан авијације, 2. август, обележен је полагањем венаца на Авијатичарском гробљу. Том приликом откривене су и спомен-плоче с именима 56 ваздухопловаца погинулих у Новом Саду у периоду од 1919. до 1941. године.
2
Фото: Dnevnik.rs

Председник Удружења ваздухопловаца Војводине Станко Шушњар подсетио је на богату историју ваздухопловства у Новом Саду, као и да је ту до 1936. године било седиште Команде ваздухопловства, након чега је пресељено у нову зграду у Земуну. Он сматра да обнова и уређивање Авијатичарског гробља представљау дуг ваздухопловцима.

- Нови Сад је некада био стециште већег броја ваздухопловних јединица, а број погинулих ваздухопловаца у ваздушним несрећама од 1919. до 1941. године то показује - рекао је Станко Шушњар. - Осим тога, Нови Сад је град у ком је основана прва пилотска школа и град у коме су се одржавала ваздухопловна такмичења за “краљев пехар”, 6. септембра, на рођендан престолонаследника Петра, који је тад још увек био малолетан. Не би требало заборавити ни да је 1923. године у Новом Саду отворена фабрика “Икарус” у којој је за пет, шест година израђено више од 150 авиона и хидроавиона, углавном за потребе војске.


Прва прослава 1924. године

Дан авијације обележава се 2. августа, јер је тада 1893. године краљ Србије Александар Обреновић издао наређење да се у свакој дивизији образују ваздухопловна одељења. Прва прослава организована је управо у колевци ваздухухопловства у Србији - Новом Саду, 1924. године, те је до 1941. године тај дан прослављан као слава свих пилота и летача.


Израда и постављане две спомен-табле погинулим ваздухопловцима на делу Римокатоличког гробља, такозваном Авијатичарском гробљу, реализована је у оквиру санације јавних споменика на територији Новог Сада, а обнову десетак споменика и обележја Завод за заштиту споменика културе поверио је предузећу “Гранит Лијешће” из Сремске Митровице.

Фото: Dnevnik.rs

- Табле с именима 56 пилота Ратног ваздухопловства Краљевине СХС, односно Југославије, који су од 1919. до 1941. године погинули на радним задацима, израђене су од каљеног стакла и постављене су на зид већ постојећег спомен обележја, с леве и десне стране - објаснио је директор Завода за заштиту споменика културе Синиша Јокић. - Новац смо добили од Града, преко Управе за културу.

Осим представника Удружења ваздухопловаца Војводине, венце су положили и представници градског одбора СУБНОР-а, Аеро клуба “Нови Сад”...

Текст и фото:

Ј. Вукашиновић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести