Отворен бесплатан дневни боравак за децу са сметњама у развоју

Бесплатан дневни боравак за децу са сметњама у развоју “Ханина нада” отворен је данас, у улици Топлице Милана 1 (улаз кроз двориште зграде), а радиће сваке друге суботе од 10 до 15 часова, док ће се групе смењивати на свака два сата.
д
Фото: Dnevnik.rs

За данас се најавило шест породица, а многи родитељи су дошли да виде какви су услови и да се упознају с волонтерима. У дневном боравку за децу и младе са сметњама у развоју биће организоване радионице на којима ће деца израђивати предмете и цртати, играти се тактилним и дидактичким играчкама које подстичу на размишљање, а могуће је да се прошетају по кварту или да у посебној просторији прилегну или да им се читају књиге... Осим тога, врата дневног боравка за грађане који желе да волонитирају су отворена данас од 16 до 18 часова како би се упознали с правилима и сазнали шта се очекује од њих, а за сада их се пријавило десетак.

Оснивач Удружења “Ханина нада“ Јелена Сивулка каже да је успела 50 квадратних метара гаражног простора да претвори у пријатан амбијент топлих боја, који подсећа на дневни боравак просечне новосадске породице.

У просторијама за дневни боравак Удружења спроводе се све мере које епидемиолози и кризни штаб препоручу, а које се спроводе и у образовним установама и вртићима.
Фото: Dnevnik.rs

- Дуго смо одлагали отварање боравка због новонастале ситуације с коронавирусом али смо сад преломили да више не одгађамо, јер су родитељи у овом периоду, када образовне установе не раде, много више ангажовани око бриге деце, те им два сата одмора и “искључења” много значе - објашњава Јелена Сивулка  додајући да су за родитеље по правилу викенди најтежи јер нема ко да их замени у чувању деце. - У наш боравак може да дође ко год жели, јер ако бих одредила правила ко може, а ко не онда је боље да га не отварамо. Међутим, препоручујем родитељима да нас иапк прво посете како би смо се упознали, па да тек онда одлуче да ли ће нам поверити дете. Родитељи треба да буду искрени и да без уздржавања поделе с нама које су потребе њихове деце, како се понашају, како их смирити или шта их узнемирава да бисмо ми знали како правилно да поступимо и да размотримо заједно да ли имамо праве услове за њих.

Како објашњава Јелена Сивулка када је реч о деци и младима са сметњама у развоју некада су родитељи ти који из оправданих разлога имају највећи страх, јер многа деца нису способна да испричају шта се догађало током дана


Мере опреза

-  Меримо температуру деци која морају да имају маску, просторије и играчке се дезинфикују више пута током дана и апелујемо на родитеље да прате здравље своје деце, и уколико примете пртомену да их не доводе - истиче оснивач Удружења “Ханина нада“ Јелена Сивулка и поруичује да је потребно да се сви грађани приџавају мера и препорука лекара и да мисле на друге како би се живот колико толико одвијао нормално.


- Због тога ми је изузетно битно да имам поверења у своје волонтере јер се ради са децом која не могу да поставе границу и да се брину о својој безбедности - наглашава наша саговорница. - Даћемо све од себе да деци буде пријатно јер дете ће бити добро ако је родитељ одморан и осећа се добро, а уколико ће два сата одмора помоћи у томе онда смо учинили велику ствар. Одлучили смо да боравак буде бесплатан јер знамо с каквим изазовима се родитељи сусрећу. Поред тога, пошто се финансирамо од донација, а дидактичке игре нам је поклонила локална ИТ компанија, док смо клима уређај смо добили од студената Природно- математичког факултета, бесмислено је да узимамо паре од људи и да зарађујемо на туђој несрећи или очају.

Удружење “Ханина  нада” постоји више од деценије и до сада је свакој породици која је суочена с инвалидитетом.

Текст и фото: С. Ковач

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести