ОТВОРЕН ФЕСТИВАЛ словачке народне традиције и ношњи Словака у Србији

Фестивал „Словачких традиција и народних ношњи у Србији“, осми по реду, одржан је данас у Кисачу.
s
Фото: Дневник/С. Шушњевић

У оквиру манифестације коју, уз подршку Града организује Културни центар „Кисач“, уприличен је дефиле учесника одевених у словачке ношње из различитих крајева, након чега је уз симболично пресецање црвене врпце отворен етно клуб „KISS from KISAČ“, у чију је адаптацију и опремање уложено 5,5 милиона динара.

Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић подсетила је на значај промоције културног наслеђа Словака, традиције и народне ношње.

- Богатим програмом и разноврсним садржајима Фестивал оправдава заслужени епитет манифестације, коју публика прати, првенствено из љубави и поштовања традиције и народног стваралаштва - рекла је Маја Гојковић.

Фото: Дневник/С. Шушњевић

Градоначелник Милан Ђурић каже да Фестивал, као спој традиционалног и савременог, поносно представља културу Словака, уз неговање специфичности, вековног наслеђа и уважавања историје.

- Поштујући своје, знаћемо да ценимо и туђе - истакао је Ђурић. - Словачка национална заједница доприноси културолошком богатству, а манифестације попут „Фестивала народних ношњи” уткане су у титулу „Европска престоница културе“. КЦ „Кисач“ је узео озбиљно учешће у том пројекту са изложбом фотографија „Слава“ Павла Суровог.


Улагања у инфраструктуру

Од 2012. године до 2022, у Кисач је уложено 297 милиона динара, а вредност ове године предвиђених радова је 343 милиона динара. Ту спадају изградња постројења за пречишћавање отпадних вода у Руменки, за потребе Кисача, а у току је реконструкцији коловоза од Светосавске улице до државног пута у Танкосићеву.

- Важна вест за Кисачане је да се приводи крају изградња канализације, те да је до сада завршено 28 километара мреже, од укупно планираних 31 - објаснио је Ђурић. - Током јануара ће бити завршени радови, а да би новоизграђена канализациона мрежа фунционисала, предуслов је изградња пречистача, што је према уговреном року лето 2024. године. Део те инвестиције, укупне вредности 1,3 милијарде динара, финансиран је из градског буџета и то 6,5 километара, односно око 160 милиона динара, док је преостали износ обезбеђен у оквиру националног Програма „Чиста Србија“.


Фото: Дневник/С. Шушњевић

За рад КЦ „Кисач”, који баштини језик, традицију и обичије Словака, ове године опредељно је 30 милиона динара.

- Реализујемо још један значајан пројекат - адаптацију етно куће у Улици др Јанка Гомбара, у коју је до сада уложено 13,8 милиона динара - рекао је Милан Ђурић, и појаснио да ће се реновирање наставити и 2024. и 2025. године. - У том простору чуваће се културна баштина, а служиће и за одржавање разних летњих програма. Поносан сам што сви заједно живимо у складу и уживамо у богатству различитости, и жеља свих нас је да се Кисач као и остали делови Новог Сада развијају.

Директор КЦ Кисач Павел Сурови својевремено је изјавио да му је жеља да Кисач постане „културна Мека словачке заједнице“.

- Захваљујући Граду, бившем градоначелнику Милошу Вучевићу али садашњем Милану Ђурићу, који с том подршком наставља, објекат „Kiss from Kisač“ је после 30 година потпуно рекоснтруисан - рекао је Павел Сурови. - Тај простор ће, између осталог, бити коришћен за пријем гостију и делегација, а служиће и као изложбени простор али и за едукацију.

Ј. Вукашиновић и И. Јапунџа

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести