ПЛОДОНОСНА ГОДИНА ЗА „КАРЛОВАЧКУ УМЕТНИЧКУ РАДИОНИЦУ” Место стваралачке сигурности

Од како је пре четири године Мирко Димић стао на кормило Културног центра „Карловачка уметничка радионица“ замењујући на том месту др Жарка Димића, није се десило да буде толико програма у једној календарској години у простору који је три и по деценије храм културе у Сремским Карловцима.
a
Фото: Kulturni centar "Karlovačka umetnička radionica"

По речима младог управника Културног центра Мирка Димића, богатство и разноврсност програма ове године резултат је проширивања тима људи који су уложили максималан труд при организацији готово свих програма.

- У питању су млади људи који су наш Културни центар прихватили као место своје стваралачке сигурности, где им ниједног момента неће фалити подршке и потврде њиховог залагања, труда, инспирације - каже Мирко Димић. - Ентузијазам ових људи дао је додатни ветар у леђа нама који смо кренули са новим поглављем у раду овог удружења, те је природним током дошло до међусобног слагања око појединих идеја, што је резултирало можда и једном од програмски најплоднијих година Културног центра.

Година је по традицији почела „Сремскокарловачким ликовним салоном“, смотром уметничког стваралаштва која је одржана 25. пут уз учешће више од четрдесет стваралаца из целе Србије. Уследио је низ изложби и предавања поводом јубилеја српске културе, попут 125-годишњице од рођења Милана Коњовића, те годишњице рођења Надежде и Растка Петровића. Одржано је пет самосталних изложби међу којима се истиче изложба Емила Сфере и Иване Маркез Филиповић.


Књижевност и спорт под руку

Управник Културног центра „Карловачка уметничка радионица“ Мирко Димић је основне и мастер студије завршио на Одсеку за компаративну књижевност Филозофског факултета у Новом Саду и тренутно је на докторским студијама језика и књижевности на истом факултету и на мастер студијама на Одсеку за драматургију Академије уметности у Бањалуци. Стручне и научне радове објављивао је у више часописа у земљи, региону и свету, највише се бавећи историјом уметности, ликовном критиком, поезијом и прозом. Објавио је две збирке песама и књигу кратких прича од којих је једна преве дена на италијански језик. Добитник је многобројних награда за свој досадашњи рад на пољу књижевности. Запослен је у Библиотеци Матице српске. Поред свих професионалних обавеза већ годинама Мирко Димић се бави тајландским боксом у новосадском клубу „Контра“ који захтева изузетно много времена и одрицања. Од ове године почео је да игра и у првој постави ФК „Стражилово“.


Фото: Kulturni centar "Karlovačka umetnička radionica"

- Издавачка делатност је такође била изузетно богата - додаје Димић. - Изашло је седам нових књига од којих су три капитална дела о историји Сремских Карловаца др Жарка Димића, књига Мирка Димића, књига Зорице Милосављевић и Ненада Војводића. Као и сваке године објављен је четвороброј часописа за науку, културу и уметност „Кровови“. Најважнији подухват ове године јесте оснивање интернационалне награде за преводилаштво „Драган Мраовић“, која је омаж нашем дугогодиш­њем сараднику. Нова је и сарадња са другим удружењима као што су ОКУД „Бранково коло“, дечји лист и радио у организацији Саре Димитрић и Сајам антиквитета Стевана Лаловића. Одзив публике, по његовим речима, био је одличан, а у наредној години план је да се у рад центра укључи још младих људи како би се култура Сремских Карловаца подигла на виши ниво.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести