Почело подизање ветрозаштитног појаса на ободу Новог Сада

Почела је садња три хиљаде садница бреста, које је, поводом Светског дана шума и Светског дана вода, ЈВП „Воде Војводине“ донирало Граду Новом Саду, на локацији у близини градске депоније.
i
Фото: Град Нови Сад

Према речима градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића, то је посебно осетљива локација јер се отпад не третира на адекватан начин, а како је најавио изградња регионалне депоније и санација постојећег сметлишта биће приоритети у наредном периоду.

-  Брест ће бити засађен на 2,5 хектара површине, како бисмо добили еко баријеру која је у интересу свих, а пре свега грађана Немановаца. Убрзано припремамо документацију за изградњу регионалне депоније, односно Центра за управљање чврстим отпадом, и то у сарадњи са Европском унијом и Министарством за европске интеграције. Центар ће бити удаљенији од насељених места, смањили смо простор за његову изградњу, да бисмо добили више места за нове засаде и зелене површине. Технологија која се буде користила неће дозоволити емисију штетних гасова, и неће бити непријатних мириса. Грађанима Немановаца, Пејићевих салаша и Клисе може бити само боље него што је сада, јер главни циљ нам је да постојећа сметлишта постану еколошка брда и да се изгради ново постројење које неће реметити квалитет живота људи. Планирамо реализацију још много добрих пројеката као што је нови концепт резервата природе Бегечка јама, али и Шодроша – нагласио је градоначелник Вучевић.

Акцију садње реализује ЈКП „Градско зеленило“ у сарадњи са Градском управом за заштиту животне средине и Саветом градоначелника за озелењавање.

- Садимо дрвеће које ће живети деценијама, тако да је ово улагање у будућност. Морамо схватити да имамо посебну одговорност према животној средини. Климатске промене утичу и на живот људи и на природу, а посебно је угрожено зеленилио у градовима. Због тога повећавамо зелене површине и уводимо заливне системе да очувамо виталност постојећих. Прати се које болести и штеточине нападају зеленило, а истражујемо и које биљне врсте могу најбоље да усвајају загађујуће честице. Савет за озелењавање има одличну сарадњу са Градом, управама и јавним предузећима, јер је синергија локалне самоуправе и универзитета од пресудног значаја. У току је израда катастра зелених површина који ће омогућити боље управљање зеленилом – изјавио је председник Савета за озелењавање проф. Саша Орловић.

Фото: Град Нови Сад

Како је навео директор ЈВП „Воде Војводине“ Срђан Кружевић, ово је први пут да то предузеће вишак садница не продаје, него их донира локалним самоуправама.

- Наши капацитети су саднице за 120 000 хектара, а потребе су нам 80 000 хектара. Ове године су то саднице за водна подручја, а планирамо и узгој медних и декоративних врста. Око 15 000 садница поклонићемо Апатину, Сремској Митровици, Зрењанину и другим општинама – нагласио је Кружевић. Он је такође најавио да ће у сарадњи са Градом бити реализована акција како би се зауставила крађа рибе и очувао рибни фонд.

Акцији садње такође су присуствовали чланица Градског већа за имовину и имовинско правне послове, заштиту животне средине, одрживи развој и енергетску ефикасност Мира Раденовић и директор ЈКП „Градско зеленило“ Милош Егић.

Е. Д.

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести