ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ Спас у клима-уређају и вентилатору

Екстремни климатски услови донели су ледене зиме и натпросечно врућа и сува лета, па се сваке године обарају топлотни рекорди.
Prodavnica klima uređaja Foto: dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Као да то није довољно, у граду је све више бетона, што никако не погодује природном расхлађивању, па је све више људи приморано на то да уложи у клима-уређај или барем вентилатор.

Приликом куповине климе потребно је водити рачуна о величини и положају просторије, броју особа које бораве у њој, као и о месту где ће клима бити постављена. Цену расхладних уређаја углавном одређује бренд и њена јачина хлађења, односно загревања, која се изражава у БТУ јединици. На нашем тржишту најтраженије су климе од 9.000, 12.000 или 18.000 БТУ или како их жаргонски зову „деветка”, „дванаестица” и „осамнаестица”. Новосађани су најчешће заинтересовани за „дванаестицу” која може да расхлади просторију од око 36 квадрата. Климе с енергетском класом А су у просеку скупље око 3.500 динара, али троше око 30 одсто мање струје.

Мегамаркети традиционално спремно дочекају летњу сезону. У понуди су углавном „дванаестице”, које коштају између 27.000 и 45.000 динара, док су „деветке” јефтиније и могу се купити већ за 23.000. У продавницама технике цене клима-уређаја су сличе онима у мегамаркетима, али је избор много богатији. Цене се крећу од 25.000 динара, колико стаје најслабији уређај, до више од 60.000.

Многи се одлучују да пазаре вентилатор уместо клима-уређаја. Они се могу наћи у продавницама технике, мегамаркетима, као и на пијацама. Продавци нуде вентилаторе различите јачине, а како су нам појаснили, што су веће лопатице, боље је хлађење. Вентилатори могу да се пазаре већ за 1.500 динара, али у понуди су и подни од метала који стају око 4.500, и стубни, који су нешто јефтинији, па је потребно издвојити око 3.500 динара.

Након куповине клима-уређаја, додатни трошак је његова инсталација, коју обично изводе овлашћени сервисери. Она кошта од 50 до 80 евра, а сваки додатни метар инсталације још додатних десет евра. Такође, из овлашћених сервиса препоручују да се клима-уређај обавезно сервисира барем једном годишње, што подразумева чишћење и замену фреона, а што стаје између 2.000 и 3.000 динара.    

С. Ковач

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести