Предавања у Дому здравља о постпорођајној депресији

Медицински радници из Дома здравља „Нови Сад” покренули су пројекат „Превенција, препознавање и третман постпарталне депресије”, с обзиром на то да је ова болест савременог доба заступљена код 15 одсто трудница, односно породиља, објаснила је начелница гинекологије у тој установи др Љиљана Станишић.
с
Фото: В.Фифа

– Циљ је упознавање и сензибилизација трудница, очева, али и блиског окружења за постпорођајну депресију, при чему се говори и о значају менталног здравља родитеља, подиже се свест о компликацијама које носе трудноћа и постпорођајни период, али се указује и на важност препознавања и признавања насталих промена, како код жена, тако и код будућих очева – рекла је докторка Станишић, која је, иначе, и координаторка пројекта. – Кроз предавања их упознајемо са свим каналима подршке, почевши од сестара у Школици за труднице, преко патронажних сестара и изабраних лекара гинеколога, а по потреби до психолога или психијатра.

Како каже, у пројекат, замишљен у виду предавања током редовних активности у Репродуктивном центру, у Алмашкој улици, планирано је да се укључи 300 трудница које похађају Школицу и њихови партнери. Уз докторку Станишић, на поменуту тему током овог и наредног месеца говоре дипломирана психолошкиња из Службе медицине рада Дома здравља „Нови Сад” Тања Васин и висока струковна медицинска сестра Тања Гаћеша.


Знаци на које треба обратити пажњу

Како је објаснила психолог Тања Васин, симптоми постпорођајне депресије могу бити емоционалне природе или се манифестовати у понашању. То су туга, апатија, раздражљивост, љутња, осећај кривице, безнадежности и безвредности, ниско самопоштовање, као и проблем у повезивању са бебом и занемаривање детета, емоционална исцрпљеност и тупост. Нажалост, присутне су и мисли о самоповређивању или суициду, те губитак интересовања за уобичајене активности, често плакање, панични напади, поремећај сна и апетита, социјална изолација и осећај константног умора.


– На предавањима им понудимо да ураде и психолошки тест депресивности, с обзиром на то да није ретка већ у трудноћи – прича Тања Васин. – Наша мисија је да будућим родитељима укажемо на разлику између физиолошке појаве постпорођајне туге, односно „беби блуза”, и постпорођајне депресије као психијатријске категорије. Ако симптоми трају дуже од две недеље, указују на могућу депресију.

Према њеним речима, велика су очекивања како саме жене, тако и околине, што са собом носи бројне емоције. Битно је да жене знају да о томе могу говорити без страха и предрасуда.

– Било ми је јако корисно ово, као и сва остала предавања у Школици за труднице – каже једна од будућих мама Ивана Шендер. – Мало сам и сама истраживала, те ми ово није страна тема, али ће ми информације додатно помоћи да своје укућане, партнера и пријатеље упутим у проблематику.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести