Програм "Слава": Мали фолклораши одушевили Новосађане

Нови Сад је као добар домаћин и град интеркултуралности отворио врата својих културних станица, како би сваки гост својим присуством увеличао 14. јануар - светог Василија великог, као славу Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе”.
1
Фото: Дневник/В. Фифа

Придржавајући се традиционалних елемената, као што су богата трпеза и црквено освештавање колача, Европска престоница културе прославила је на нов начин и ту стару традицију – уз песму хорова, музику тамбураша и изложбу фотографија. Како истичу у Фондацији ЕПК интеркултуралност у години титуле представља се на самом почетку иновативним концептом славе, који се јуче наставио програмом који је у фокусу имао најмлађе. Наиме, другог дана славе, чланови фолклорних ансамбала локалних културно-уметничких друштава приредили су сплетове народних игара, мали фоклораши су припремили наступе који представљају вокалну и инструменталну традицију прилагођену њиховом узрасту.

У новосадским културним станицама јуче је било весело, разиграно, а деца су традицију и културу представили на најбољи могући начин. Изворне мелодије и игре, уз коју су најмлађи поносно тапкали обучени у народне ношње, ођекивали су и у Културној станици “Еђшег”, коју су репортери “Дневника” посетили. Уживали смо у призору и осмесима како најмлађих, тако и оних старијих, који су са уживањем испратили програм.

- Наступају три групе учесника, а посетиоци ће имати прилике да уживају у делу пројекта „Слава“, који има за циљ да престави јединствено нематеријално културно наслеђе под заштитом УНЕСКА – каже директор Удружења “Велико коло” Милан Веселиновић. - Дозвољено је присуство публике уз поштовање епидемиолошких мера, односно коришћење маске. Програм који смо припремили је само део богатства нашег наслеђа које остаје нашим најмлађима, да га чувају, негују и преносе. “Млади таленти, тако уједначени и смели”, чуло се међу публиком, док су телефонима бележили тај чаробан моменат. Деца су играла, а зидове старог дворца красе и слике изложбе “Слава” Павла Суровог, које приказују оригиналне народне ношње из целе Србије.

Како је најавио директор Удружења „Велико коло” Милан Веселиновић, фолклораши учествују и у пројекту „Ноћ културно – уметничких друштава”, који ће бити одржан 4. и 5 фебруара на неколико места у граду, а она ће накнадно бити додељена. Носилац пројекта је АКУД “Соња Маринковић”. Такође ће учествовати и у пројекту „Град у културно - уметничким друштвима”, који ће бити реализовано 6. фебруара у просторијама Удружења на Новом насељу, у атомском склоништу (Милеве Марић 25). Врата ће за љубитеље традиције бити отворена од 18 до 20 часова.


Богатство различитости народних ношњи

Изложба “Слава” неизоставни је део обележавања славе ЕПК, а њен аутор је Павел Сурови, светски признати графички дизајнерер из Кисача. Његова дела изложена су у културним станицама и могу се погледати до 5. фебруара. Изложба обухвата радове који приказују богатство различитости народних ношњи народа Војводине, али и целе Србије. Сурови је настојао да прикаже традицију и материјалну културу на нов и специфичан начин. Посебно битан елемент његовог уметничког приступа је поимање женске лепоте као неисторијске, односно ванвременске естетске категорије. Кроз уметничко откривање мистичности народних ношњи, веровања и митова из различитих епоха фотограф ствара нови модерни етно-арт концепт и нови приступ традиционалном наслеђу, који кроз алегорију спајају прошлост и будућност.


Наступи су саставни део програма Европске престонице културе, а ту титулу је Нови Сад званично почео да ужива, а директор Веселиновић, са поносом истиче задовољство што су део званичног програма програмског лука „Дочек“. Преко 250 учесника је у културно - забавном програму.

Испред КС “Свилара” било је неколико тезги припремљених за базар рукотворина, а на једној смо њој сувог места на изволте. Оставили смо их да раде у овим зимским условима, јер су Новосађани прилазили, желећи да узму нешто шунке и осталог од понуђених производа.

И.Бакмаз

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести