Радно и парадно током тропског дана

Тропски дан за нама донео је несносне врућине, те је на појединим местима температура на сунцу износила 44 степена Целзијусових. Они који жељно ишчекују годишњи одмор, или су га већ искористили, су радили, а нису сви у прилици да посао обављају у климатизованим просторијама.
2
Фото: Дневник/ Филип Бакић

Продавац диња на Сателитској пијаци казао је за “Дневник” да је навикао на високе температуре, а да су се муштерије јуче прилагодиле врелом дану, те су у пазар дошле раније.

– Не радим сваког дана, сад је викенд па морам, имам хладан сок, поједем сладолед и молим се Богу да преживим дан – рекла је продавачица на Сателитској пијаци Драгица Зец. – Нажалост, не могу раније да затворим тезгу јер нисам још продала довољно. Има муштерија, али се осете годишњи одмори, мање је купаца, млади већином иду у продавнице где има климе, а старији по навици долазе.

Радница у пекари казала је да је њима тропске температуре не праве велику разлику, будући да је поред пећи увек вруће, те да свој посао обављају уобичајено.  Што се тиче саобраћаја, већих застоја није било, а возачи Градског превозника редовно су превозили путнике, којима је природни хлад био од пресудног значаја док су чекали аутобусе. На градилиштима зграда није било радника, али су зато екипе вредно радиле на Булевару Јаше Томића, где је значајно измењен режим саобраћаја до краја месеца.

Фото: Дневник/ Филип Бакић

– Сналазимо се, близу нам је продавница и пекара, имамо мало хлада за одмор, пијемо доста воде и коле, једемо сладолед, и тако прегурамо дан – рекао је један од радника. – Скратили су нам радно време због високе температуре, дошли смо сат времена раније на посао, а остатак викенда имамо за одмор. Новосађани су стрпљиви, нико нам још није правио проблем због блокаде саобраћаја.


Више интервенција Хитне помоћи

Потпаролка Хитне помоћи др Николина Марић казала је за “Дневник” да су екипе Хитне помоћи јуче имале већи број интервенција на јавним местима, те да су то углавном били случајеви синкопе и пада на улици. Марић је нагласила да треба избегавати излазак напоље од 10 до 16 часова, као и расхладити аутомобил пре вожње. 

– Углавном грађанима падне пристисак, пријављују малаксалост, главобољу, зујање у ушима и трњење – рекла је Марић. – Наша препорука је обилна хидрација, никако из климатизованих просторија нагло излазити напоље, а хронични болесници нарочито сада не смеју да прескачу своју редовну терапију.


Продавачица сладоледа на углу Јеврејске улице и Булевара ослобођења рекла је да је посла доста, мада на то, осим високих температура, утиче и близина Футошке пијаце. Ипак, она каже да продавцима сладоледа посао није толико напоран, будући да су поред фрижидера, па врућину лакше подносе.

Фото: Дневник/ Филип Бакић

Новосађани су спас од врелине масовно потражили “Штранду”, те је јуче био прави изазов пронаћи слободан паркинг на улазима на плажу. Попуњене су биле и травнате и пешчане површине плаже, а суграђанка Мирела рекла је да јој је то омиљено место током топлих дана и да поред Дунава није вруће. Ипак, она наглашава да је опрезна, па да по доласку поседи у хладу и по пола сата пре уласка у хладну воду.

– У протеклом периоду имали смо највише уједа оса и посекотина на шкољке или стакло, а већих интервенција није било, осим на почетку купалишне сезоне док смо се привикавали на више температуре, па је било неколико блажих топлотних удара – рекла је докторица опште медицине Милена Петков, задужена за медицнску помоћ на “Штранду”. – Наши купачи су већ добро упознати са правилима и придржавају их се, ова сезона нам је најмирнија до сада, а јуче, упркос врелини, нисмо имали интервенција.

Фото: Дневник/ Филип Бакић

Петков је апеловала на Новосађане да, ако баш желе да се расхладе у периоду од 10 до 16 часова, у воду улазе постепено и седе у хладу и не сунчају се, обавезно носе шешир и светлу одећу и користе крему са високим заштитним фактором. 

Д. Андулајевић

Фото: Ф. Бакић

Фото: Дневник/ Филип Бакић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести