Рестауиран споменик Породица враћен на кеј жртава рације

Споменик „Породица” који је 1971. године подигнут жртвама рације мађарских фашиста 1942. године, враћен је на истоимени кеј, након што је први пут од постављања рестауиран.
1
Фото: Дневник (Филип Бакић)

Дело вајара Јована Солдатовића је с Кеја жртава рације демонтиран и однет 1. новембра, а споменику је сјај вратила фирма „Гранит-Лијешће” из Сремске Митровице. Носилац пројекта конзерваторско-рестаураторских радова на споменику је био Завод за заштиту споменика културе града Новог Сада, чији је директор мр Синиша Јокић казао да је сада поправљен постамент, те да је споменик репариран, сређен, очишћен и заштићен, као и да је санирана пукотина на десној нози највише фигуре у комплексу тог споменика.

" Овај споменик је симбол највеће жртве у Новом Саду, а део је и  архитектонског комплекса, визуре Новог Сада. То је симбол Новог Сада, града хероја, који је страдао и у 19. и 20. веку. Ово обнављање је цивилизацијски и стручни чин. Нови Сад уз помоћ Покрајине и Републике одржава своје јавне споменике и споменике културе. Све споменике треба једнако третирати, без обзира на политичко и идеолошко опредељење, и то ко га је и зашто подигао. То је наше споменичко наслеђе. Зато Завод кад год уочи оштећења на неком споменику и реагује", објаснио је Јокић.

У рестаурацију споменика, који је симбол на један од најтрагичнијих и најтужнијих дана у историји града, уложено је 2,4 милиона динара, а новац је стигао преко републичког конкурса. Мастер академски вајар Миодраг Самарџић из Шапца који је, такође, водио радове, казао је да су изазови рестаурације били вишеструки.

Фото: Дневник (Филип Бакић)

"Споменик није претерано тежак, али је кабаст, имали смо проблем око вађења бетона који је био уливен у скулптуру, а материјал, такав какав је, није дозвољавао максимум квалитета у раду. Ипак, све што је могло да се уради је урађено максимално добро. Приликом састављања скулптуре радници су имали великих проблема око варења и то је видљиво на скулптури. Поражавајуће је било то што се у самом старту није поклонила никаква пажња да то буде урађено како треба. Једино је вајар Јован Солдатовић урадио свој посао добро, а после њега су сви заказали", казао је Самарџић.

Пројекат рестаурације је започет још 2013. године, а сагласност за радове Завод за заштиту споменика културе града Новог Сада је добио од др Срђана Солдатовића, потомка аутора споменика. Ранијом анализом је утврђено да су оштећени анкери, али и читава конструкција споменика. У плану је и обнављање табли с именима жртава рације, али ће тај пројекат сачекати неки наредни конкурс.

В. Бијелић

Фото: Ф. Бакић    

Фото: Дневник (Филип Бакић)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести