Сарадња Студија „Дом” и карловачких ђака резултирала још једним филмом

Пројекат „Anima SWAir“ Студија дечје и омладинске анимације „Дом“, у чијем центру пажње је значај обновљивих извора енергије, окупио је 118 ученика и 29 наставника из трију карловачких  школа.
Зорица Милосављевић
Фото: Зорица Милосављевић

Ускоро се очекује и приказивање играно-анимираног филма “Овде треба направити мало реда“ који је замишљен  као средство уз помоћ којег ће се деловати на развој еколошке свести како код деце тако и код одраслих. Међу учесницима најбројнији су били основци од првог до осмог разреда, који  су били подељени  у три категорије - децу са потребном подршком, одличне и креативне ученике из свих одељења. Њима  се придружило по четворо ученика Карловачке гимназије и Богословије. 

- На конкурсу Министарства просвете, науке и технолошког развоја пројекат је високо рангиран по квалитету, био је  трећи на листи вредновања од 52 који су добили финанисијску подршку - каже учитељица Татјана Крстић, члан тима за реализацију, који још чине професорка руског језика Злата Попов као менаyер пројекта, ученик Карловачке гимназије и вршњачки едукатор Јаков Попов, те Серјожа Попов – све троје из Студија „Дом“ и директорка ОШ „23. октобар“ Весна Чолић. Пројекат је добио подршку и од карловачке општине.


Торбе с ликовима јунака

Приликом поделе књижица карловачким основцима 26. јуна, учесници пројекта су за стечено знање за борбу за чистији и здравији град у којем живе, добили дипломе ефикасног јунака Сремских Карловаца. Осим диплома подељене су  им и торбе са ликовима главних јунака филма, као награде за вредан рад. Торбе су начињене од природних материјала, а у изради и дизајнирању учествовао је део пројектног тима.


По речима Татјане Крстић, пројектом су била предвиђена предавања о енергетској ефикасности, која су одржана 4. децембра 2019. у ОШ “23. октобар” у Сремским Карловцима. Реализовао их је стручни тим Дечијег културног центра из Новог Сада, а на њима су поред ученика и наставника основне школе учествовали и представници Карловачке гимназије, као и Богословије „ Свети Арсеније“. На том предавању ученици су имали прилику да се упознају са појмом енергетске ефикасности, а стечено знање применили су за прављење сценарија за анимирани филм.

Фото: Зорица Милосављевић

- Радионице су се одвијале кроз Едукативни клуб у основној школи - каже учитељица Татјана Крстић. - Злата и Јаков Попов као осведочени режисер анимираних филмова, па и овог, интензивно су радили сваке недеље у четири групе са ученицима. У доба ванредног стања због коронавируса радионице су се одвијале у Студију „Дом“ у мањим групама.       

Злата Попов каже да пројекат, између осталог, треба да подигне свест деце и одраслих о проблему енергетске ефикасности и коришћењу обновљивих извора. У пројекту се користе иновативне методе рада које Министарство просвете  вреднује Европском језичком ознаком за међународни пројекат „Мулти мост“.

- Задатак ученика Гимназије у пројекту био је да уз подршку својих професора филм преведу на енглески, шпански, немачки и француски језик, док га је професор Данијел Метикош  са основцима превео на руски – објашњава Злата Попов. -  Богослови су добили задатак да истраже и сазнају који су еколошки проблеми у Карловцима, а те информције смо уткали у филм. Радња филма се одвија у нашем граду где енергетски ефикасни јунаци - ветар Стражиловац, Земљанко и Сунко, побеђују и терају из града загађиваче - Угљенку, Смећка и Нафталинка. Ликове су креирала деца. Сценарио смо написали Јаков и ја према мотивима са дечјих стрипова које су радили на ову тему. Приликом израде смо користили различите жанрове. Филм почиње и завршава се у виду играног филма, а за анимирани део смо примењивали стоп-моушн и цртану анимацију. Снимање је завршено и филм се налази у процесу монтаже. Биће готов до краја недеље.

Због присуства коронавируса, неће бити свечане премијере, већ ће филм  бити приказан на некој од новосадских телевизија.

Зорица Милосављевић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести