Телепу нови вртићи и дом за старе

Планом детаљне регулације Телепа, који је био на јавном увиду 25.јула на Булевару патријарха Павла предвиђена је  изградња стамбених објеката, а урбанисти на булеварима планирају и стамбено-пословне или пословни објекте. Пословни простори биће у приземљу, а станови се могу градити икључиво на спратовима. Такође, планом се омогућава озакоњење објеката у постојећим габаритима.
telep
Фото: Dnevnik.rs

Дуж главних саобраћајница градиће се троспратнице с поткровљем (П+3+Пк), док се на просторима удаљенијим од главних саобраћајница планирају двоспратни објекти с поткровљем (П+2+Пк), а објекти веће спратности градиће се на крајевима главних саобраћајница. Бараке с радничким становима у Неимаровој улици се уклањају, и ту је предвиђена изградња нове слободностојеће двоспратнице (П+2+Пк). Паркирање возила предвиђено је у оквиру грађевинске парцеле, уз услов да на један изграђен стан иде једно паркинг-место или гаража. Такође, паркирање ће се на булеварима решавати изградњом подземне етаже у оквиру објекта, а планира се и изградња неколико паркинг-гаража. На деловима заједничких блоковских површина уз вишепородично становање, урбанисти предлажу јавне зелене површине с дечијим игралиштима. Парковске површине планиране су у западном делу Телепа, и то између Тицанове улице, Јована Поповића и Банијске, затим дуж Булевара патријарха Павла.

У Улици Петефи Шандора, предвиђена је изградња дома за старе, уз спајање више парцела у јединствену грађевинску парцелу. Урбанисти препоручују изградњу геронтолошко-рехабилитационог центра, с тим да се у дворишном делу изграде и објекти намењени за рекреацију и рехабилитацију сродних социјалних група, нпр. инвалида, деце и омладине ометене у развоју и сл.

У Улици Петефи Шандора урбанисти препоручују изградњу геронтолошко-рехабилитационог центра, с тим да се у дворишном делу изграде и објекти намењени за рекреацију и рехабилитацију

Такође, планирају се клубови за старе као социјалне установе, и то један клуб на сваких 8.000 до 10.000 становника. Они се могу организовати у оквиру месних заједница, домова културе и пословних простора у приземљима стамбених објеката. Урбанисти сматрају и да треба изградити два дома културе, с информативним центрима, клубовима за старе, с културно-уметничким секцијама, саветовалиштима и сличним пратећим садржајима.

У Нацрту плана наводи се да на Телепу недостаје спортски центар па се у будућности планира његова изградња. Потребно је изградити најмање један затворени објекат, са спортском двораном и гледалиштем, кугланом, гардеробама, управом и пратећим угоститељским и терапеутским услугама. Осим тога, треба направити отворене и затворене базене, отворене спортске терене за кошарку, одбојку, мали фудбал, тенис и терене за мале спортове и др. Планира се и реконструкција и проширење већ изграђених спортских комплекса.


Измештање ветеринарске станице 

План предвиђа и измештање ветеринарске станице с Футошког пута. Осим пружања здравствене заштите животиња, урбанисти препоручују да се слободна површина на новој локацији озелени и уреди за обуку кућних љубимаца и да се ту организује мали зоолошки врт за забаву деце.


На Телепу се налазе три објекта „Радосног детињства“ и два приватна обданишта, а нацртом плана се дозвољава њихова реконструкција ради мањих проширења капацитета. Кухиња ПУ „Радосно детинство“ остаје док се, како се наводи, не стекну повољнији економски услови за њено премештање. Након тога, на парцели површине 0,1 хектара могуће је изградити стамбено-пословни објекат до четири спрата. Осим тога, за вртиће су предвиђене и  четири нове локације, и то између Футошког пута и Улице Павлека Мишкина, између Суботичке и Вардарске улице, потом на делу парцеле који користи градска управа из Улице Илариона Руварца и између Болманске и Прешернове улице. Приватне вртиће и јаслице могуће је отварати и у породичним кућама које имају довољно велика дворишта за игру деце.

За ОШ „Јожеф Атила“ одређују се нове границе комплекса да би се формирала ниша за аутобуско стајалиште уз Улицу Ћирила и Методија и да би се задржало паркиралиште уз Улицу Станоја Главаша. Нове границе се утврђују и за ОШ „Никола Тесла“, према Футошком путу, и издваја се простор за предшколску установу. Дозвољава се дограђивање учионичког простора и фискултурне сале с пратећим садржајима. Предвиђено је и проширење Гимназије „Лаза Костић“, изградња трпезарије, као и проширење школе до 24 учионице с по 30 ученика за рад у једној смени, а гимназијалци ће добити и нову фискултурну салу.

Нацртом плана регулише се спратност, односно индекс заузетости парцеле за здравствене, социјалне установе и градску управу, и за ту намену дозвољава се до два спрата с поткровљем, уз заузетост парцеле од 50 одсто, односно 70 за градску управу. 

У Улици Фејеш Кларе градиће објекат, с пијацом у приземљу и пословним простором на спратовима (максимално два спрата).

Између Булевара патријарха Павла и Сомборске улице предвиђена је изградња ватрогасног дома, а ради што ефикаснијег укључивања ватрогасних возила на саобраћајнице, оставља се могућност за корекцију саобраћајних токова унутар раскрснице на углу Булевара патријарха Павла и Сомборске улице.

На Телепу постоје две бензинске пумпе – на Футошком путу и у Улици Ћирила и Методија, а на простору уз Булевар патријарха Павла планира се изградња нове.

Ј. Вукашиновић

фото: Архива Дневника

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести