ТОНС-ове ПРИЧЕ О НОВОМ САДУ: Менратова палата

И након ванредног стања, грађани, као и љубитељи Новог Сада, имају могућност да упознају Српску Атину из својих домова кроз приче које редовно на свом сајту и друштвеним мрежама објављује Туристичка организација Новог Сада (ТОНС).
1

У сарадњи с ТОНС-ом, лист „Дневник” објављиваће њихове приче о архитектури града, подграђу Петроварадинске тврђаве, као и приче о знаменитим женама. Овог пута, реч је о Менратовој палати.

„Прелепо сецесијско здање, које је изграђено 1908. године, добило је име по власнику Јожефу Менрату, чија је породица на овом месту, односно, данашњој Улици краља Александра бр. 14, деценијама држала продавницу намештаја. Ова палата спада у сам врх сецесијског стила који је настао код нас. Велики трговац је због обезбеђења пространог габарита за нову градњу морао, уз плац на коме се налазила његова стара кућа, да откупи и суседни плац на коме се налазила кућа Вилхелма Вајса”, пише на сајту ТОНС-а.

Палату је пројектовао Липот Баумхорн, који је у првој деценији 20. века остварио у Новом Саду запажен опус и по броју изведених дела и по њиховим стилско-архитектонским вредностима. Палата има два спрата и правилне је основе ћириличног слова „Ш“, с два једнака дворишна крила и нешто краћим средњим, у које је смештен степенишни простор.

„Уз истовремено изграђени спратни дворишни објекат, чији се зидови додирују са зидовима главног објекта-палате, формирано је затворено градитељско здање са двориштем атријумског типа у средишту палате. У примени стила постигнута је доследност, али вођено је рачуна о хијерархијској важности. Тако је, из разумљивих разлога, оно најупечатљивије заступљено на главној уличној фасади. Маштовито обликованим еркерима, балконима и прозорским отворима, распоредом ових архитектонских елемената у ритму увучених и избачених маса, уз декоративну пластику, постигнут је готово скулптурални ефекат” наводи се на блогу који је објављен на сајту ТОНС-а.

Током 1948. године у дворишни део палате усељена је штампарија Агитпропа, а исте године је знатно измењен изглед тог дела објекта, а временом је и атријумско двориште измењено. Након формирања данашњег Булевара Михајла Пупина, атрактивна Менратова палата нашла се на „крају низа кућа“ , сада и формално лежи на колосеку Булевара.

Више оваквих прича заинтересовани могу да прочитају на сајту ТОНС-а (њњњ.новисад.травел).

В. Б.

Фото: Ф. Бакић

Извор: Станчић, Д., Нови Сад од куће до куће 2, Студио „Бечкерек”, Нови Сад, 2017

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести