Тренинг јединице Цивилне заштите: Спасавање на води и под водом

НОВИ САД: Тренинг Специјализоване јединице цивилне заштите за спасавање на води и под водом одржан је на Штранду. Девет припадника те јединице извело је показну вежбу спасавања људи угожених поплавама.
civilna zastita
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Специјализоване јединице Цивилне заштите представљају део интегрисаног система заштите и спасавања, уз постојеће снаге Сектора за ванредне ситуације, а ангажују се само у приликама при којима постојеће снаге не могу самостално одговорити на постојеће елементарне непогоде, објаснио је начелник Управе за ванредне ситуације у Новом Саду Драган Цветићанин.

Како је додао, кад је реч о овој јединици, током поплава у централној и источној Србији претходних година била је ангажована неколико пута.

Тренинзи се одржавају једном годишње, а припадници тима су углавном професионални спасиоци и рониоци, потпуно припремљени за ванредне ситуације.Тим се састоји од осам редовних чланова и два резервна.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Периодично организујемо окупљања, а део професионалних спасилаца сваки дан је на води, нагласио је командир Одељења за спасавање на води и под водом у Сектору цивилне заштите Горан Радивојевић.

Према његовим речима, у оквиру тренинга имају припрему опреме, излазак на воду, спуштање чамца, улазак и излазак из чамца и спасилачке хватове, а данас су приказали вежбу која обухвата све побројане елементе.

Излазак на терен увек је последица сплета непредвиђених околности и окупљања те врсте представљају базу за спремност и сналажење у реалним ситуацијама, каже командир.

Тренинг је организовао Сектор Министарства унутрашњих послова Републике Србије за ванредне ситуације, који на свим пловним путевима има специјалистичке тимове и припремљене чамце.

Елементарне непогоде не можемо предвидети, а чињеница је да су климатске промене присутне свуда у свету, не само код нас, наводи Цветићанин.

Како каже, оне све чешће изазивају елементарне непогоде с катастрофалним последицама.

Стога ми, као друштво, морамо бити спремни да одговоримо. По нашим проценама, на нивоу Републике Србије на првом месту су ризици од поплава, а на другом пожари. Ако не можемо да спречимо, бар да покушамо да ублажимо, поручио је Цветићанин.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести