У Дечјем селу у пружању прве помоћи се такмичило чак 80 школараца

НОВИ САД: На градском такмичењу у пружању прве помоћи, организованом у Дечјем селу „Др Милорад Павловић” у Сремској Каменици, учествовало је више од 250 волонтера Црвеног крста.
v
Фото: Dnevnik (Vanja Fifa)

У такмичарском делу нашло се чак 80 средњошколаца и основаца, док су у ревијалном делу манифестације своје умеће у познавању прве помоћи показала деца предшколског узраста, такозвани петлићи.

Прва помоћ ствар је опште и професионалне културе сваког човека и јавно овлашћење које законом обавезује све грађане. Црвени крст Новог Сада редовно обучава ђаке основних и средњих школа, а већ четрдесетак година без већих прекида организује проверу знања кроз такмичења овог типа.

Фото: Dnevnik (Vanja Fifa)

Првопласирана у категорији подмлатка је екипа „Чаробњак”, коју су представили ученици ОШ „Васа Стајић”, док су најуспешнији омладинци испред екипе „Пужић” били ученици Медицинске школе „7. април” и СШ „Светозар Милетић”. Победнички тимови учествоваће на Покрајинском такмичењу које организује Црвени крст Војводине 28. маја, у Кикинди.

Шесточлане такмичарске екипе имале су десет минута да збрину „повређене” на полигонима, док их оцењују судије.

– Трудимо се да сваке године нешто изменимо, да се увек симулира нека друга ситуација – нагласио је стручни сарадник за прву помоћ Црвеног крста Новог Сада Дејан Вучковић. – На полигону решавају несрећу која се десила, повреде не знају, па је потребно да их препознају и санирају у што краћем року. Кроз такмичење смо имали разне ситуације, попут саобраћајне несреће, несреће у школском дворишту или оне која се догоди приликом уређења дворишта, као што су тровање пестицидима и повређивање маказама за живу ограду. Циљ такмичења је да се млади ослободе, да схвате значај прве помоћи у било ком облику и у оквиру својих могућности.

Испред екипе „Луња и Маза” учествовао је млади волонтер Михајло Митровић, који нам је појаснио шта би прво требало да се уради кад се уочи нека незгода у којој је неопходно пружање прве помоћи.

– Прво треба да проверимо да ли има нечега на терену што би могло да угрози наш или туђ живот – рекао је Михајло – Тек кад видимо да је безбедно, приступамо повређеном. Када идентификујемо повреде, крећемо са збрињавањем истих и трудимо се да то урадимо у што краћем року јер свака секунда може да буде пресудна.

Реализацију такмичења подржали су Завод за хитну медицинску помоћ Нови Сад, Управа за ванредне ситуације у Новом Саду, Ватрогасни савез Града Новог Сада и Мото клуб „НС рајдерс Србија”. У ревијалном делу такмичења учествовале су екипе омладине Црвеног крста Суботица, Црвеног крста Зрењанин и ученици медицинске школе из Братиславе (Словачка).

А. Чегар

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести